Sorting by

×
BiyolojiTıp ve Sağlık

Kahve İçmek Yaşlanmanızı Yavaşlatabilir

ABD’de yapılan bir araştırma, kahve tüketiminin yaşlanmayı yavaşlatabileceğini ortaya koydu. Stanford Üniversitesi’nden bilim adamları, 100’den fazla kişinin kan örneklerini inceledi. Düzenli kahve tüketimi ve yaşlılığa bağlı enflamasyon mekanizması arasında bağlantı bulan bilim adamları, kahvenin kronik enflamasyon  (insan vücudunun dış ve iç etkenlere karşı  verdiği tepkiler) sürecini yavaşlatabileceğini belirledi.

Yaşlılığa bağlı söz konusu sürecin, kalp-damar hastalıkları gibi birçok rahatsızlığa zemin hazırladığını hatırlatan bilim adamları kafeinin, kandaki metabolitlerin (vücütta, kullanım sonucu açığa çıkan maddeler) faaliyetini tersine çevirerek yaşlanmayı geciktirebildiğini vurguladı.

Araştırmanın başındaki David Furman, kanser, Alzheimer, kalp-damar hastalıkları ve hatta depresyon da dahil yaşlılığa bağlı hastalıkların yüzde 90’dan fazlasının kronik enflamasyondan kaynaklandığını belirtti.

Furman, araştırma sonuçlarının bu enflamasyon sürecinin kafein sayesinde üstesinden gelinebileceğini gösterdiğine dikkati çekti.

Günde 5 fincandan fazla kahve içenlerde enflamasyon sürecinin azaldığını belirten Furman, ne kadar çok kahve tüketilirse enflamasyon düzeyinin o kadar azaldığını ifade etti.

Araştırmanın  sonuçları ‘’Nature Medicine’’ dergisinde yayımlandı.

 

http://www.dailystar.co.uk/diet-fitness/579556/Slow-down-ageing-is-coffee-good-for-you-caffeine-prevent-ageing

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Geri bildirim: Kahve İçmek Yaşlanmanızı Yavaşlatabilir - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: Kahve İçmek Yaşlanmanızı Yavaşlatabilir. - Bekir Dereli Resmi Web Sitesi
  3. Kahve içmek hem beynin faaliyetinin yükselmesine, hem de kas gücünü artırmakla kalmaz enerji sarfiyatını yükselterek kalori yakmaya yardımcı olur. Bu da yaş ilerledikçe beyin, kas ve enerji koordinasyonu’nu olumlu etkileyerek yaşlılığı yavaşlatabilir. Ancak mide içinde çok zararlı!

  4. Kahve içmek yaşlanmayı geciktirmesi bir yana ofis çalışanları ve iş hayatında yoğun çalışma temposu ile devam edenler için hayat kurtarıcı olabiliyor. Çünkü kendinizi toparlanmanızı ve dinç kalmanızı sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu