Sorting by

×
Paleontoloji

Arjantin’de En Büyük Jura Dönemi Alan Bulundu

patagonya fosiler

Arjantinden paleontologlar, büyük Jura dönemine ait fosillerin bulunduğu dev bir alan keşfettiklerini duyurdular. Patagonya’da 60,000 km2 alana yayılan alan Ameghiniana dergisinde duyuruldu.

“Dünyada Jura dönemine ait aynı çeşitlilikte ve miktarda fosil bulunan bir alan daha yok,” diyor CRILAR’dan jeolog Juan Garcia Massini. Bölgedeki fosiller 140 ila 160 milyon yıl yaş arasında ve yüzeyde duruyordu. Fakat bölgede erozyon yaşanması nedeniyle yüzeydeki fosiller ortaya çıktı.

“Bu manzaraya baktığınızda Jura Dönemi benzeri bir havaya sahip olduğunu görebilirsiniz. Termal sular, göller ve akıntılar olduğu kadar bitkiler ve ekosisteminin dağılımı da benzer şekilde gözüküyor. Fosiller bir günden az bir zaman için aniden korunmaya alınmış gibi gözüküyor. Mantar ,siyanobakteriler ve solucanların daha canlıyken hareket ettiklerini görebilirdiniz, ” Deseado Massif  dağı yakınlarındaki alandan bahsederken Garcia Massini.

Ignacio Escapa of the Egidio Feruglio Paleontoloji Müzesi’nden araştırmacılar, mikro ve makro organizmaların büyük bir çeşitlilik gösterdiğini keşfetti. Fosiller çok iyi korunduğundan bu keşif paleontoloji açısından yeni olanaklar sağlayabilir.

patagonya fosil

Kaynak : http://phys.org/news/2016-02-scientists-major-jurassic-fossil-site.html

Daily Mail

fosiller arjentin
Konifer fosili
patagonya fosiler
Toprak kaymasından dolayı alan ortaya çıktı
mikroplar
Mantar ,siyanobakteriler ve solucanların daha canlıyken donmuş kalmışlar
mantar arjentin
Konifer poleninde hapsolmuş mantar
koloni
Bakteri Kolonisi
fosil arj
140-160 milyon yıllık fosiller mevcut

  Jura Dönemi Hakkında

Jura, Mezozoik zamanın Trias’tan sonra gelen, yani ikinci dönemidir. 205,1 milyon yıl önce ve 142 milyon yıl önce arasıdır.

Jura Dönemi’nde tek kıta Pangea, kuzeye doğru kayarken, kuzey enlemlerinde sıkışıyordu ve parçalanmaya başlıyordu. Parçalar birbirinden uzaklaşmaya başladılar. Bu uzaklaşma aralarında geniş ve uzun yarıklar oluşturdu. Bu yarıklar boyunca pek çok volkanik etkinlik yaşanmıştır. İzleyen Kretase Dönemi’nde bugünkü Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika birbirinden ince bir deniz çizgisiyle ayrılmış olacaktır.

Jura iklimi Trias’a göre daha yumuşak, iklimler arası farklılıklar belirsizdi. Yağış miktarı artmış, sıcaklıklar düşmüştü. Artan nem miktarıyla birlikte bitki yaşamı daha güçlendi. Dönemin büyük bölümünde kutuplarda buzul yoktu ve bunun bir sonucu olarak deniz seviyesi yüksekti. Yükselen denizler, kıtaların bir bölümünün üzerini örttü.

Trias’ın sonunda gerçekleşen küçük bir yok oluş, Jura’da dinozorların yayılmasına fırsat verdi. Dinozorlar çeşitlenip gelişti, dev boyutlara ulaştı. Jura’nın başındaDiplodocus ve Apatosaurus gibi devasa sauropod dinozorlar çeşitlendi. Allosaurus ve Compsognathus gibi etçil theropodlar da sayıca bollaştı. Kuş benzeri dinozorlar yaygınlaşırken, Archaeopteryx gibi dinozor benzeri ilkel kuşlar dönemin sonunda ortaya çıktı.

Dinozorlar karada hüküm sürerken, bilinen en büyük uçan omurgalılar olan teruzorlar gökyüzünde yaygınlaştı. İhtiyozorlar, plesiyozorlar ve dev deniz timsahları, denizlerde sürüngen hanedanın temsilcileri olarak besin zincirinin en üstünde yerlerini aldı.

Jura’da sürüngenlerin ezici üstünlüğü olsa da, ilkel memeliler bu dönemde gelişme ve çeşitlenmelerine devam etti. İlk çiçekli bitkilerin de Jura’nın sonlarına doğru evrimleştiği düşünülüyor.

Juranın sonunda küçük bir kitlesel yok oluş meydana gelir. Yok oluştan karasal ekosistemler, özellikle dinozorlar, pek fazla etkilenmez. Ammonitlerin pek çok cinsi, deniz sürüngenleri, midye ve istiridye türlerinin %80’i ve pek çok sığ su canlısı yok olur. Bu yok oluşun sebebi bilinmiyor. Ancak deniz tabanındaki çok büyük metanyataklarının boşalmasının tetiklediği bir dizi olayın yok oluşa neden olabileceğine dair kuşkular var. Jura’dan sonra Kretase dönemi başladı.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Jura_Devri

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Arjantin’de En Büyük Jura Dönemi Alan Bulundu - HaberGaraj.com
  2. Geri bildirim: Arjantin’de En Büyük Jura Dönemi Alan Bulundu - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu