Cumartesi , Ekim 19 2019
Anasayfa / Arkeoloji / YENİ BİR DİNOZOR TÜRÜ BULUNDU

YENİ BİR DİNOZOR TÜRÜ BULUNDU

Pegomastax africanus ev kedisinden daha küçük, fakat kirpiye benzer dikenleri ve 2,5 cm uzunluğunda dişleriyle diğer dinozorlardan ayrılıyor.

Yeni tanımlanan Pegomastax dinozor dünyasında oldukça farklı bir anomali olarak görülüyor. 200 milyon yıl önce dünya bomboş bir yer iken bu dinozor 60 cm’ den kısa boyu ve neredeyse bir kedi kadar olan ağırlığıyla (3-5 kg) şimdiye kadar bulunan en küçük dinozorlar arasında yer alıyor. Muhtemelen otçul(herbivor) olan hayvan uzun dişli bir kirpiye benziyor.

Bu fosil Afrika’ dan 1960′ larda taşınan dişli bir çeneden ibaretti.  Bununla numunenin içi sonradan keşfedildi. İlk kez tanımlanan ve sınıflandırılan  Pegomastax africanus ZooKeys jurnalinde yayınlandı.
 Dinozorda büyük dişler çok olmadığından, bir dizi köpek dişini de saplamak için kullanıyordu. Bu otçul bir canlı için sıra dışı bir özellikti. Bu özellik ise bir tür bitki yiyen olarak bilinen heterodontazorlara ya da farklı dişli sürüngenlere özgü bir özellik.

Eğer bu hayvan etçil bile olsa boyutlarını kıyasladığımızda Jurassic Park’ taki istilaya benzer bir istilada yeterince korkutmuyor.

Kaynak : http://www.popsci.com/science/article/2012-10/tiny-fanged-plant-eating-dinosaur-identified

 

Facebook Yorumları

Bu haber 3410 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA Mars’ın Sesini Kaydetti

Geçtiğimiz günlerde NASA Mars’taki robotik uzay sondası Insight’ın kaydettiği sesleri yayınladı. InSight Mars’taki depremleri kaydetmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.