Sorting by

×
MekatronikTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

JAPONLAR ENGELLERİ AŞABİLEN ROBOT TEKERLEKLİ SANDALYE YAPTILAR

Engelleri aşabilen robot tekerlekli sandalye yapılarak onlarca yıldır mühendislerin üzerinde çalıştığı bulmaca çözüldü. Bugüne kadar yapılan sandalyeler yeterince pratik değildi. Chiba Teknoloji Enstitüsü’ nden mühendislerden oluşan bir ekip, Prof. Shuro Nakajima önderliğinde bu konuyu etraflıca araştırarak yeni bir robot tekerlekli sandalye yaptı. Aslında bu geliştirilen robotik tekerlekli sandalye tam olarak hangi sınıfa sokacaklarını bilemiyorlar. Normalde tekerlekler bildiğimiz tekerlekli sandalyeler gibi çalışıyor ama bir engelle karşılaşınca kullanıcısını nerdeyse hiç sarsmadan engelin üzerinden geçiriyor. Bunu tekerleklerini aynı ayaklar gibi kullanarak yapıyor.

Tekerler engelin etrafından geçmek için en etkili yol olsa da onların önemli bir kısıtlaması var. Kaldırımlar , hatta kapı eşikleri bazen geçilemez engeller olabiliyor. Chiba robotik tekerlekli sandalyesi ise bu problemi, 5 aks üzerine oturtulmuş birbirinden bağımsız çalışan tekerleriyle çözüyor. Bu  akslar tekerlerde süspansiyon gibi çalışarak, bir engelle karşılaştığında dönüşüme uğruyor.

Tekerlerdeki sensörler engelleri tarıyor. Akslar gerçekten ayaklar gibi çalışıyor. Buna rağmen bunlar ayaktan da öte , sandalyede oturanı yere düşmekten de koruyor.

Sandalyedeki bilgisayar engellere göre adım atılıp, atılmayacağına otomatik karar veriyor. Aynı zamanda diğer ayaklarda kendilerini sandalyeyi dengeli tutmak için hemen ayarlıyor. Engelin uzaklığına ve büyüklüğüne göre sandalye konumunu ayarlıyor. Eğer bir hat olursa, değişken teker destek olarak sandalyeyi engelin üstüne çıkarıyor.

Kullanıcı düşünüldüğünde, kullanıcı sadece sandalyeyi kullansa yetiyor. Tekerlekli sandalyede yönlendirme için bir kol var, siz  nereye isterseniz oraya gidiyor. Robot sandalye her şeyi otomatik yapıyor, engellerde kullanıcının rahatını sabit tutmak ve rampadan indiğinizde her şeyi dengeli tutuyor.

Robotik sandalye şu konsept aşamasında, mühendisler mekanik sistemleri tamamlamaya çalışıyorlar. Ayrıca ilerde kullanıcılara sisteme ince ayar yapmaları için imkan verilecek. Halen geliştirilme aşamasında olan robot tekerlekli sandalye, şimdiden gerçekten iyi çalışıyor.

Ülkemizde yollarımız halen engelliler için sorun teşkil ederken, bu yeni icat sayesinde engelliler böylece bir nebze rahatlarlar. Robot tekerlekli sandalye halen konsept olduğundan, henüz bir fiyat verilmedi.

http://www.gizmag.com/chiba-robot-wheelchair/24584/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu