MekatronikTeknoloji HaberVideobilim

İnteraktif Uçan Ekranlar Gerçek Oldu

pixeldrones-7

Queen Üniversitesi Human Media Laboratuvarı’ndan araştırmacılar, ihalardan (drone) oluşan bir grubu kontrol ederek, 3D piksel (voksel) gibi çalışan interaktif görüntüleyicilere dönüştürdü. BitDrone sistemi kullanıcılara 3D boyutlu uçan vokseller sağlayarak,  3D oyun, medikal görüntüleme ve moleküler modellemede kullanılabilecek.

BitDrone sistemi nanokopterler kullanarak, verilen bilgisayar komutlara göre havada şekil alabiliyor. Aslında sanki Big Hero 6 animasyonundaki gibi drone kullanımı mevcut. Sanal 3D görüntüleri gerçek fiziksel nesnelerle etkileştirmede bu ilk adım sayılabilir.

En küçük ihalara PixelDrones adı veriliyor ve küçük led matriks ekran taşıyor. Sonraki adımda ise “ShapeDrones” adı veriliyor ve küplerin içinde yer alıyor. En ilginç olanlar ise “DisplayDrones” adı verilen esnek ekrana sahip ihalar. Android tabanlı akıllı telefon üzerinden görüntünüzü ekrana yansıtıyor, sanki uçan bir danışman gibi. Bu sistem sayesinde Skype üzerinde görüntülü konuşma sağlanabilir.

pixeldrones-4

Sistemde yer alan hareket takip teknolojisiyle, bütün ihalar sahip oldukların yansıtıcı işaretleyicilerle(marker) gerçek zamanlı olarak kontrol ediliyor ya da konumlandırılıyor. Ayrıca bu sistem kişileri de takip ederek, kullanıcıların seçimlerini havada takip edebiliyor.

Bitdrones sisteminde kullanılan ekranlar yüksek çözünürlüklü olduğundan, potansiyel uygulamaları olabilir. Shape drones  teknolojisi eş zamanlı şekillendirilebildiğinden, 3D oyun, medikal görüntüleme ve moleküler modelleme gibi görselleştirme gerektiren alanlarında kullanımı olası gözüküyor.

Gizmag

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Geri bildirim: İnteraktif Uçan Ekranlar Gerçek Oldu - Vayb.me
  2. Mrb hocam adım Sinan ben ve kardeşim bir proje üzerinde çalışıyoruz ama çok geniş kapsamlı bir proje aslında bir insansız hayalet hava aracı ve silah taşıyabilecek hedef keşif edip onay aldığında imhada edebilecek bir araç ve bunu için çok tecrübeli mühendislere ihtiyacımız var bilgilerinize… Yardımlarınızı bekliyoruz …Korku_sevda_143

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu