Sorting by

×
Bilim-Kurgu SinemaGenetikİlginç BilimPaleontolojiÜtopyaVideobilim

Yeni Film Jurassic World’ün Diğerlerinden Farkı Nedir ?

jurassic world yeni bilimkurgu

Bilim kurgu filmlerinin başarılı örneklerinden biri olan Jurassic World 12 Haziran 2015’de vizyona girecek. Peki Jurassic World’ün daha önce yapılan Jurassic Park filmlerinden en büyük farkı bilimselliğe daha fazla önem verilmiş olması. Yeni film Jurassic World’de yer alan bilimsel öğelerin daha tatmin edici ve gerçekçi olduğu belirtiliyor. Steven Spielberg’ün yapımcılığını üstlendiği Colin Trevorrow’un yönettiği film daha gerçekçi  olabilir. Daha önceki filmlerde dinozorların DNA’sına odaklanılmışken bu filmde transjenik (gen aktarımlı) hayvanlara odaklanılmış. Yani diğer hayvanlardan genlerinin karışımından hibrit canlılar elde edilerek geri getirilmiş hayvanlar mevcut. Ayrıca jura döneminden kalma bazı dev su canlılarını yaratmışlar ki, bu oldukça fantastik gözüküyor.

Montana State Üniversitesi’nden Dr Jack Horner, dört filmde de teknik danışman olarak çalıştı. Dr. Horner gerçekte de ters mühendislikle tavuklardan küçük dinozorlar üretmeye çalışıyor. Jurassic World’de genetikçiler Indominus Rex adı verilen bir dinozoru Giganotosaurus, Rugops, Majungasaurus ve Carnotaurus’un DNA’larından hibrit olarak yaratıyorlar.

Son yıllarda Rusya’da bulunan mamutlar sayesinde bu tarih öncesi  hayvanların yeniden üretilmesi tartışılmaya başlandı. Bu nedenle bu konu bilimsel açıdan oldukça yeni . Jurassic World’de bilim-kurgu hayranı ve aksiyon filmlerini seven sinema fanatikleri için kaçırılmayacak bir fırsat gibi gözüküyor.

Filmin konusuna gelince : John Hammond’ın başarısızlıkla sonuçlanan Jurassic Park denemesinin üzerinden tam 22 yıl geçmiştir. Nublar Adası’nda bu kez tam kapasiteyle çalışan, Hammond’ın hayal ettiği gibi bir dinozor tema parkı Jurassic World adıyla kurulmuştur. Ancak kuruluşunun üzerinden 10 yıl geçen parkta müşteri sayısı günden güne azalmaktadır. Parkı işleten şirketin hedeflerini tutturabilmesi için parkta yenilikler yapılır, yeni bir dinozor türü yaratılır. Ne var ki bu yeni tür, adayı ve adadakileri felakete sürükleyebilecek sonuçlar doğuracaktır.

NOT: Bununla beraber siz siz olun , dinozor yerine dinazor yazmayın. Çünkü bu yazım hatası her ne kadar sık yapılsa da T.C Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu-Türk Dil Kurumu Bilim ve Sanat Terimleri Ana Sözlüğü’ne göre ‘Dinazor’ diye bir şey yok ! Doğrusu “Dinozor” olarak yazılıyor.

Dinazor değil dinozor olmalı !
Dinazor değil dinozor olmalı !

Kaynaklar  : http://movieweb.com /jurassic-world-real-dinosaur-science/

http://www.sinemalar.com/film/178996/jurassic-world

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Yeni Film Jurassic World’ün Diğerlerinden Farkı Nedir ? - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu