Sorting by

×
AstronomiÜtopyaUzay-ZamanVideobilim

İlk Kez Güneş Sistemi’nin Dışından Gelen Bir Asteroit Gözlendi

Geçtiğimiz günlerde keşfedilen bir asteroitin, güneş sisteminin dışından gelen ilk yıldızlararası nesne olduğu belirtildi. Galaksinin bilinmeyen bir yerinde gelen asteroit ilk kez gözlenmiş ve onaylanmış oldu. A/2017 U1 adı verilen bu sıra dışı cisim 400 metre çapında ve hızlı bir şekilde ilerliyor. Astronomlar dünya etrafında teleskopları çevirerek, bu kayda değer gök cismi üzerine çalışmaya başladılar. Bu veriler analiz edildiğinde, cismin kökeni ve muhtemel bileşimi bilinebilir.

Cisim Hawaii Üniversitesi tarafından Haleakala’da 19 Ekim’de keşfedildi. Doktora sonrası araştırmacı Rob Weryk ilk nesneyi tespit  ettiğinde Pan-STARRS görüntüsünü de inceledi. Bir gece öncekinde  kaydedilen resimlerde hareket eden bir yokken, birden hareket bir cisim tanımladı.

ESA Onayladı

Weryk cismin sıra dışı bir nesne olduğunu hemen anladı. “Bu tarzda bir hareket normal güneş sistemi asteroiti veya kuyruklu yıldızı olamazdı,. Bu cisim güneş sisteminin dışından geldi, “ Devam eden görüntüler ESA’nın Kanarya Adaları Tenerife ‘deki teleskopundan da kaydedildi.

Araştırmacılar yörüngeye bakılırsa bu gök cisminin Lir takım yıldızı tarafından geldiğin, ve saniyede 25,5 km hızla yıldızlar arası uzayda yolculuk ettiğini gösterdi.

Cisim güneş sisteminin doğrudan ekliptik düzleminin üstünden gelerek, 8 gezegene çarpmadan geçti. Cisim Merkür’ün yörüngesinin tam altında geçerek, Güneş’e en yakın olduğu zaman 9 Eylül’dü. Cisim güneşin çekimine kapılarak, Dünya’nın yörüngesinin 15 milyon km (aya uzaklığın 60 katı) altından geçti. Asteroit Güneş’in çekim etkisiyle saniyede 44 km‘ye kadar hızlanarak Pegasus(kanatlıat) takım yıldızına yöneldi.

Böyle bir cisim uzun yıllardır astronomların hayallerini süslüyordu ve ilk tespit gerçekleşti. Şimdi Uluslararası Astronom Birliği (IAU- International Astronomical Union) bu cisme isim vermek kurallar yazacak.

Bilgi için:

https://cneos.jpl.nasa.gov

https://www.jpl.nasa.gov/asteroidwatch

https://www.nasa.gov/planetarydefense

twitter.com/AsteroidWatch

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: İlk Kez Güneş Sistemi’nin Dışından Gelen Bir Asteroit Gözlendi - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu