Salı , Ağustos 4 2020

Soyuz Uzay Aracı Uluslararası Uzay İstasyonuna Başarıyla Kenetlendi

Samantha_in_Soyuz_large

ESA kadın astronotu Samantha Cristoforetti, ilk kez Uzaya çıktığından oldukça heyecanlıydı. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki 5 aylık görev için, Kazakistan’daki Baikonur kozmodromunda dün gece yapılan fırlatmayla uzay istasyonuna yaklaşık 6 saatlik bir yolculuk yaptı. Her seferinde bizi büyüleyen bu uzay yolculuğu artık nerdeyse rutinleşti. NASA astronotu Terry Virts ve  kozmonot Anton Shkaplerov.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatılan 274 tonluk Soyuz TMA-15M roketi, 28800 km/s hıza ulaşarak, sadece 6 saat içinde Uzay İstasyonuna kenetleniyor.

Kalkışta oldukça mutlu gözüken mürettebat sorunsuz kalkış yaptı. Sabah 4:53’de kenetlenme gerçekleşti ve 6:00 gibi karşılama töreni yapıldı.

 

Kaynak : http://www.esa.int/Our_Activities/Human_Spaceflight/Futura/Watch_Futura_launch_live

GCTC Training

 

Facebook Yorumları

Bu haber 3842 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güneş Benzeri Bir Yıldızın Etrafındaki Çoklu Gezegen Sistemi, İlk Kez VLT ile Görüntülendi

ESO’nun Çok Büyük Teleskopu (Very Large Telescope-VLT) Güneş-benzeri genç bir yıldıza eşlik eden iki dev …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.