Sorting by

×
BilimMakalelerPsikolojiTıp ve Sağlık

FAZLA TELEVİZYON İZLEYEN ÇOCUKLARDA ANTİSOSYAL VE SUÇA BAĞLI DAVRANIŞLARIN ARTTIĞI GÖZLENDİ

Otago Üniversitesi’ nde yapılan bir araştırmaya göre,çocuklukta ve ergenlikte fazla televizyon izleyen bireylerin, yetişkin olduklarında antisosyallik ve suç işlemeye yatkınlıklarının arttığı belirlendi.

1972-1973 yıllarında arasında Yeni Zelanda  Dunedin kentinde doğan 1000 çocuğun katıldığı araştırmada, 5 ila 15 yaş arasında her çocuk iki yılda bir incelendi. Çocuklara her incelemede ne kadar televizyon incelediği soruldu. Diğerlerine göre çok daha fazla televizyon izleyen çocukların , büyüdüğünde daha fazla suç işlediği ve antisosyal davranışlar gösterdiği anlaşıldı.

Araştırmanın yardımcı yazarlarından Önleyici ve Sosyal Tıp Bölümü’ den Yrd. Doç. Bob Hancox ve meslektaşları çocuklukta televizyon izleme ortalamasının üzerine çıkan çocuklukların , yetişkin olduklarında % 30’a kadar daha fazla suça yöneldiklerini belirtiliyor.

Ayrıca araştırmada, çocuklukta aşırı televizyon izlemenin, agresiflik, karamsarlık ve antisosyal kişiliği arttırabileceği belirtiliyor.

Araştırmacılar, TV izleme ve antisosyal davranış arasındaki ilişkinin; çocukluktaki veya ebeveyn faktörlerindeki sosyo ekonomik durum, agresiflik veya antisosyal davranışla açıklanamayacağı bulundu.

Bununla beraber çok televizyon izleyen çocukların tümüyle antisosyal olduğunu varsayamayız diyor, araştırmacılardan Lindsay Robertson. “Bununla beraber, çok televizyon izleyen çocukların antisosyal davranışlar göstermesinin muhtemel olduğunu da belirtmeliyiz” .

Antisosyalliğin toplum için büyük problem teşkil ettiği belirtiliyor. Bu nedenle çocuklarda aşırı televizyon izlemenin problem teşkil edebileceği belirtiliyor. Televizyonda çocukların eğitici ve kaliteli yayınlar izlemesi gerektiği belirtiliyor.

Amerikan Pediatri Kurumu çocukların günde sadece 1-2 saat kaliteli içeriğe sahip yayınları izlemesi gerektiğini belirtiyor. Araştırmacılar elde edilen bulgular ışığında, ebeveynlerin çocuklarının TV izlemesini sınırlandırması gerektiğini belirtiyorlar.

Özellikle Türkiye’ de kalitesiz ve seviyesiz pek çok yayının bulunduğu düşünülürse, ülkemiz açısından çocukları korumak başta ebeveynlere düşüyor. Eğer ebeveynlerde kaliteli ve seviyeli yayınlara yönelirlerse çocuklar da bu yayınlar sayesinde daha iyi bir gelişim gösterecektir. Tabi ki, aşırı televizyon izleme özellikle çocuklar için engellenmelidir.

 

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130218092711.htm

Araştırma Referansı : 

  1. Lindsay A. Robertson, Helena M. McAnally, and Robert J. Hancox. Childhood and Adolescent Television Viewing and Antisocial Behavior in Early AdulthoodPediatrics, February 18, 2013 DOI: 10.1542/peds.2012-1582
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu