Sorting by

×
BilgisayarElektronikMekatronikVideobilimYeni İcatlar

HEXO+ Hexacopter Kullanıcısını Takip Eden Kameralı İHA

takip eden iha-gerçek bilim

Artık ticari olarak da kullanılan İHA’lar (drone) bir film çekerken ya da  ekstrem sporları yapan birini çekmek için kullanılabiliyor. Gerçekten İHA’lar yani bu küçük uçan robotlar sayesinde artık çok kaliteli sıra dışı videolar çekilebilse de bu videoları çekmek için usta bir pilota ihtiyacınız var.  Fakat süper bir Kickstarter icatı olan HEXO+ hexacopter sayesinde kullanıcı kendi kendinin videosunu çekebiliyor. 6 rotora sahip bu muhteşem drone MAVLink protokolü sayesinde Android ya da iOS ile kontrol edilebiliyor. Bu sayede 2 eksenli GoPro aksiyon kamerasıyla birleştirilerek tam bir set haline geliyor.

İstenilen persfektif seçildikten sonra kamera ayarı yapılıyor ve ayarlar girildiğinde drone havalanarak sizin hareketinizi bekliyor.

Bir kere havalandı mı İHA istenilen kareyi almak için cep telefonundaki GPS koordinatlarını takip ederek, yörüngeyi tahmin eden algoritmaları uyguluyor. Aslında bu algoritmayı programlamanın oldukça zor olduğu belirtiliyor.

mavlink protokol-gerçek bilim

 

Eğer kullanıcı dilerse, kendi özel kumandasını ya da uygulamasını adapte ederek İHA’yı manual olarak kontrol edebiliyor. Fakat cihazda henüz engellerden kaçınma sistemi olmadığından, cihazın tümüyle açık alanda kullanılması gerekiyor. Enerji nakil hatları ,ağaçlar gibi engellerden sakınmak gerekiyor.

Mevcut prototip 70 km/h max hıza sahip ve tek şarjla 15 dakika uçabiliyor. Kullanıcının 50 metre etrafında çalışabiliyor. Ayrıca 6 kolu katlanabiliyor ve pervaneler çıkarılabiliyor. Böylece kolay taşıma sağlanmış.

Normalde 50,000 dolar destek bekleyen Kickstarter projesi şimdiden nerdeyse 500,000 dolara ulaşmış durumda. GoPro olmadan satış fiyatının 499 dolar olacağı belirtiliyor. Videoda İHA’nın nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Kaynak : http://www.gizmag.com

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu