Sorting by

×
MakalelerTıp ve Sağlık

Hamilelikte D Vitamini Tedavisi Otizmi Engelleyebilir Mi ?

Queensland Üniversitesi’nden bilim insanları, farelere hamilelik süresince D vitamini vererek, farelerde otizm karakteristiklerinin önlenebileceğini keşfetti. “Bu keşif sayesinde D vitaminin beyin gelişiminde ne kadar önemli bir rol oynadığı anlaşıldı,” diyor Queensland Üniversitesi’nden Prof. Darryl Eyles.

“Çalışmamızda geniş ölçüde kabul görmüş bir otizm gelişim modeli kullanıldı. Bu modelde fareler anormal davranıyor, sosyal etkileşim eksikliği, temel öğrenme ve stereotip davranışlar gösteriyorlar. Hamile fareler , üçüncü trimesterde D vitamini ile tedavi edildiğinde yavrular bu davranışları sergilemiyor, ”diyor Prof. Eyles.

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar düşük D vitaminine sahip kadınların çocuklarında otizm karakterlerinin arttığı gösterildi.
Otizm ve otizm bozukluğu özellikle sosyal iletişim kurmaları açısından oldukça etkilemektedir. Güneş ışığı ile cilt hücreleri D vitamini üretiyor ve bazı besinlerde de bulunuyor.

Doktora sonrası araştırmacı Dr Wei Luan D vitaminin sağlıklı kemik gelişimi için olduğu  için, D vitaminin aktif hormonal formunun gelişen fetüsün iskelet yapısını etkilemesinden dolayı verilmemesi gerektiği biliniyor.

“Son fonlar sayesinde ne kadar kolekalsiferol olduğunu belirleyip, ne kadar katkının hamile kadınlar için güvenli olduğunu ve ne kadar D vitaminin kan akışındaki aktif hormonal D vitamini seviyesine ulaşabileceği tespit ettik,” diyor Dr. Luan.

Bu yeni bilgiler ışığında hamile kadınlar için ideal D vitamini dozu belirlenebilir.

Daha önceleri D vitaminin enflamasyona karşı beyni koruduğu düşünülmekteydi, fakat araştırmada böyle bir sonuç alınmadı.

National Health and Medical Research Council tarafından sağlanan fonlar sayesinde D vitamininin otizme karşı nasıl koruyabildiği anlaşılacak.

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2017/03/170317131556.htm

Referans :

  1. Stephanie Vuillermot, Wei Luan, Urs Meyer, Darryl Eyles. Vitamin D treatment during pregnancy prevents autism-related phenotypes in a mouse model of maternal immune activation. Molecular Autism, 2017; 8 (1) DOI: 10.1186/s13229-017-0125-0

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu