KimyaMakalelerNanoteknolojiTıp ve Sağlık

Kendi Kendini Onaran Hidrojel Sayesinde Aynı Anda İki İlaç Aktarımı Sağlandı

nanojel

Massachussets Teknoloji Enstitüsü’nden(MIT) bilim insanları cerrahi operasyon gerekmeden vücuda enjekte edilebilen, kendi kendine iyileşebilen yeni bir hidrojel geliştirdi. Yeni geliştirilen jel tek seferde iki ilacı taşıyabiliyor. Bu sayede tek seferde daha fazla tedaviyi mümkün kılıyor. Hidrojel sayesiden mevcut sıvı çözeltilere kıyasla çok yönlülük elde ediliyor. Jeller spesifik şekillerde basılarak, özel dokulara tedavi uygulanabilir. Buna rağmen, mevcut jel tedavi yöntemlerinde, cerrahi müdahale gerektiğinden her zaman pek güvenilir sayılmazlar.

MIT’ den bilim insanlarından oluşan bir ekip, bu konuyu ele alarak, kendi kendini iyileştirebilen ve şırınga ile kullanılabilen yeni hidrojel geliştirdi. Bu metot sayesinde geniş çaplı tedavi potansiyeli yaratılarak, kalp hastalıkları ve kansere müdahale edilebilecek.

Normalde kontakt lenslerde kullanılan hidrojeller bir kere şekillendirildiklerinde tekrar kolayca şekil almazlar. Fakat yeni geliştirilen hidrojel iki ayrı polimerden oluşduğundan zayıf bağlar kırılarak, tekrar oluşabiliyor.

PEG-PLA polimer nanoparçacıklardan oluşan jel selüloz polimerle kombine edildi. Polimer zincirler çoklu nanoparçacıklarla zayıf bağlar oluşturarak , nanoparçacıklar ve  polimerlerden bir kafes oluşturarak baskı altı kolayca ayrılabilen bir yapıya bürünüyor. İşte bu basınç ortadan kalkınca, yeni bağlar kurularak jel kendi kendini onarıyor.

Ayrıca iki farklı ilacı tek seferde taşıyabilmesi, pratikliğini arttırıyor. PEG-PLA nanoparçacıklar, küçük hidrofilik ilaç molekülleri taşıyarak, kanser tedavisinde kullanılabilir. Ya da farklı partner moleküllerle antibadiler ve proteinler yönlendirilebilir.  Jelin her bir bileşeni farklı oranlarda salım yapacak şekilde hassas bir şekilde ayarlanabiliyor.

Araştırmada fare derisinin altına enjekte edilen jel, birkaç günlük periyotta iki ilacı başarıyla aktardı.

Araştırmacılar şimdi, formaküler dejenerasyon tekniğine adaptasyon üzerinde çalışıyorlar. Bu tedavide hastanı gözüne belli aralıklarla enjeksiyon gerekiyor. Jel sayesinde enjeksiyon sıklığının önemli derecede azaltılabileceği düşünülüyor.

Kaynak :  Gizmag

Araştırma Referansı :

  1. Eric A. Appel, Mark W. Tibbitt, Matthew J. Webber, Bradley A. Mattix, Omid Veiseh, Robert Langer. Self-assembled hydrogels utilizing polymer–nanoparticle interactions. Nature Communications, 2015; 6: 6295 DOI:10.1038/ncomms7295
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu