Genelİlginç BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Beyinde Alkol Alınımına Karşı Koyan Bölge Bulundu

alkolik fare

Bahar gelince şöyle güzel bir çilingir sofrası yapmak ya da alkolü fazla kaçırmak içicilerin sıklıkla yaptığı şey olsa da, içicilerin sevmediği uykusuzluk, tökezleme ve kusmanın yine de iyi bir yanı var. İşte Utah Üniversitesi’nden bilim insanları (nörologlar) beynin lateral habenula adı verilen bölgesinin deaktivasyonuyla farelerin sürekli ve aşırı olarak içtiği ve tecrübelerinden daha az ders aldığını gözledi. 2 Nisan’ da PLOS ONE dergisinde yayınlan makale alkol bağımlılığına ilişkin  davranışları anlamada yardımcı olabilir.

Kompleks sosyal baskılar alkolizmi güçlendirse de psikolojik faktörlerde suçlanabilir. Alkolün aşırı kullanımı aslında beynin ödül sisteminin uyardığından nörotransmitter maddelerin salınımını arttırarak iyi hissetmenize neden olur.

Utah Üniversitesi’nden nörobiyoloji ve anatomi profesörü Şerif Taha ve diğer doçentler farelerde bağımlılık davranışlarına neden olan lateral habenula denilen bölgeyi devre dışı bıraktılar. Sıçanlara % 20’lik alkol çözeltisi (likörle gibi)  birkaç hafta verildiğinde modifiye fareler daha çok çabuk ve kontrolsüz bir şekilde içmeye başladı.

“İnsanlar arasında bu alım arttıkça sonunda sosyal içicilerden alkolikler çıkmaya başlıyor. Farelerin aldığı alkol miktarı gerçekten çok ciddi, bunlar yasal sınırların üstünde. Eğer bu fareler sürücüler olsaydı çoktan sarhoş olmuşlardı ve halen araba sürüyorlardı,” diyor Taha.

Normalde lateral habenula kötü tecrübeler nedeniyle aktif olduğundan,beynin bu bölgesi kullanılmadan fareler yaşadıkları kötü tecrübelerden ders alamıyor. Bu aynı bir yerden yemek yediğinizde hasta olmanız nedeniyle bir daha orda yemek yememenize benziyor.

Bu nedenle eğer lateral habenula etkisiz kalırsa içki alışkanlığı da artıyor.

Bilim insanları eğer beyindeki kontrol duygusunun nasıl işlediğini anlayabilirlerse, alkolizmi kontrol altına alabilirler.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/04/140402211942.htm

Araştırma Referansı :

Andrew K. Haack, Chandni Sheth, Andrea L. Schwager, Michael S. Sinclair, Shashank Tandon, Sharif A. Taha. Lesions of the Lateral Habenula Increase Voluntary Ethanol Consumption and Operant Self-Administration, Block Yohimbine-Induced Reinstatement of Ethanol Seeking, and Attenuate Ethanol-Induced Conditioned Taste AversionPLoS ONE, 2014; 9 (4): e92701 DOI: 10.1371/journal.pone.0092701

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu