Sorting by

×
BilgisayarBilimsel GelişmeFizikİlginç BilimTeknoloji HaberYeni İcatlar

Wi-Fi Modem Yerine Led Lambalar Modem Olacak

li-fi

Gelecekte led lambanız kablosuz modem gibi çalışabilir. Virginia Üniversitesi’nden araştırmacılar LED ışıklardaki , ışık dalgalarını kullanarak kablosuz veri iletilebileceğini ortaya çıkardılar. Bu tekniğinin telsiz veya Wi-Fi’den daha güvenilir ve hızlı bir alternatif olduğu belirtiliyor.
“Görünebilir ışık iletişiminde ortaya çıkan veri hacmini arttırabilecek bir algoritma modülasyonu geliştirdik. Ekstra enerji kullanmadan daha fazla veri taşıyabiliriz. Ne kadar çok LED lamba olursa, aynı ağda o kadar farklı erişim noktalarına sahip olacaksınız,” diyor Virginia Üniversitesi Mühendislik’ten Prof. Maite Brandt-Pearce.
Brandt-Pearce ve eski öğrencisi Muhammet Noshad (şimdi Harvard’da) internete bağlanmak için bu yeni yolu geliştirdi. Bu teknoloji sayesinde sadece ışığı kullanarak, 300 mbit/s veri taşınabilir.
Araştırmacılar bu teknolojinin patentini alarak VLNComm (Visible Light Network Communications) şirketini kurdular.
Araştırmacılar şimdi masa lambası gibi eşyaları çalıştığında internet bağlantısı verecek şekilde üretmek için uğraşıyor. Araştırmacılar bu bağlantıya Li-Fi diyorlar. Teknoloji optik alıcılı cihazlar gerektirse de, evdeki her lambanın internet yayıcı olarak kullanılmasını sağladığından bağlantı hızlarında büyük artış yaratacaktır. Böylece nesneleri interneti evimize geliyor.
Kaynak: Discovery ve Liderlervadisi.com

li-fi kurulum li-fi

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu