Sorting by

×
BilimFizikİlginç BilimUzay-Zaman

Işık Hızı Değişirse Hayatımız Nasıl Etkilenir?

Rölativite ışık hızı değiştiğinde hiçbir şey olmayacağını söyler. Düşünün ki, platformda bekleyen sabit bir gözlemci hızla hareket eden bir trenin üstündeki saate bakıyor. Bu durumda trenin üstündeki ışıklı saatin ışığının daha uzun bir yol izlediğini görürdü. Çünkü saat bir tam turu yapmak için referans penceresindeki saatten daha uzun süre harcardı.

Fakat trendekiler bunu fark etmezdi. Çünkü referans penceresindeki her şey eşit miktarda yavaşlardı. Öyle ki kişinin hareketi, düşünmesi ve hatta yaşlanması ışık saatine eşit şekilde yavaşlardı.

Sadece ışık hızında yavaşlama olacağından madde gibi bağıl bir fark oluşmayacaktır.

Buna rağmen temelde madde dalga fonksiyonlarının yolculuğu ve onların ışık hızında çökmesidir. Yani maddenin ve de her şey ışık hızıyla bağlantılıdır.

Eğer ışık hızını azaltırsanız, diğer her şey yavaşlayacağından bunu farketmezsiniz bile. Yani ışık hızının değişiminin pek etkisi olmayacaktır.

Ashley Bryant Wellington, New Zealand

Bir ışık fotonunun enerjisi onun frekansının Planck sabitiyle çarpımına eşittir. Eğer ışık 13 milyar öncesinde artan bir frekansla yayılmaya başladıysa sonrasında şunlar doğru olmak zorundadır;  fotonlar enerjilerini hiçbir yerden kazanmadılar ve enerjinin korunumu yasası doğru olamaz ya da Planck sabiti ışık hızının değişimiyle ters orantılı olacaktır.

Planck sabiti ve ışık hızı, evrenimizdeki temel sabitlerin örnekleridir. Bunlar değişebiliyorsa, belki diğerleri de değişebilir. Evrenimiz bu temel sabitlerin hassas bir dengesi içindedir. Herhangi birindeki küçük bir değişiklik, bildiğimiz evreni sona erdirebilir.

Graham Smith Werribee, Victoria, Australia

Işık Hızı Kaç Km’dir ?

Işığın boşluktaki hızı, fiziğin birçok alanında kullanılan önemli bir fiziksel sabittir. Genellikle c sembolüyle gösterilir. Tam değeri saniyede 299.792.458 metredir. (Yaklaşık olarak 300.000 km/sn olduğu söylenir.) Metrenin uzunluğu bu sabitten ve uluslararası zaman standardından hesaplanmıştır.

Kaynaklar : https://www.newscientist.com/lastword/mg25133471-300-if-the-speed-of-light-changed-how-would-it-affect-our-lives/

https://tr.wikipedia.org/wiki/I%C5%9F%C4%B1k_h%C4%B1z%C4%B1

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu