Sorting by

×
BiyolojiTıp ve Sağlık

HIV Virüsü Taşıyan Erkeklerde Alkol Daha Etkili

men drink

Erkeklerde daha az içki daha fazla etki gösterebilir. Fakat halihazırda, HIV ile enfekte olduysanız. Yapılan çalışmada, HIV enfeksiyonuyla enfekte olan erkeklerde alkole karşı hassasiyet bir hayli yüksek. Yale Üniversitesi ve VA Pittsburgh Healthcare System ortaklığıyla gerçekleştirilen bilimsel çalışma 17 Nisan’da AIDS and Behavior dergisinde yayınlandı.

Alkolün, HIV hastalarındaki etkisini gözlemlemek için araştırmacılar, 2600 erkeğin verilerini analiz ettiler. Yapılan çalışmada, HIV virüsleri bastırılmış ya da hiç enfekte olmamış erkeklerin enfekte olanlara göre çok daha düşük alkol hassasiyeti olduğu tespit edildi. Daha da ayrıntıya inmek gerekirse, enfekte olanların enfekte olmayanlara göre sarhoşluk hassasiyetinin dörtte biri kadar düşüktü. Bu bulgular gösteriyor ki, HIV enfeksiyonu taşıyan erkeklerin alkol tüketimi hastalrda beklenmeyen kötü sonuçlara sebep olabilir. Bu yüzden de alkol firmalarının ve hastaların kendi doktorlarının bu yönde hastaları ciddi bir şekilde bilgilendirmesi gerekiyor.

Referans:

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/04/150420182801.htm

Araştırma Referansı:

Kathleen A. McGinnis, David A. Fiellin, Janet P. Tate, Robert L. Cook, R. Scott Braithwaite, Kendall J. Bryant, E. Jennifer Edelman, Adam J. Gordon, Kevin L. Kraemer, Stephen A. Maisto, Amy C. Justice. Number of Drinks to “Feel a Buzz” by HIV Status and Viral Load in Men. AIDS and Behavior, 2015; DOI: 10.1007/s10461-015-1053-7

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu