Sorting by

×
ElektronikMetalurjiNanoteknolojiTıp ve Sağlık

Manyeto-elektrik Nöral Stimülatörle,Nörolojik Hastalıklar Tedavi Edilebilir

Nörolojik hastalıkların tedavisi için, beyni stimüle eden pilli implantlara başvuran doktor sayısı gittikçe artıyor. Fakat bu teknolojilerde pilin değişimi için cerrahi müdahale gerekebileceğinden, halen çok kullanışlı değiller. İşte bilim insanları bu problemi aşmak için etrafımızda manyetik alanlardan gücünü alan yeni bir nörolojik implant geliştirdi.

Parkinson, epilepsi gibi hastalıklarda nöro-stimüle elektrotların beyne cerrahi müdahaleyle yerleştirilmesi gerekiyor. Bu elektrotlar kalp pili gibi ayriyeten piller desteklenmek zorundadır. İşte bu piller şarjlı bile olsa, şarj etmek için vücuttan cerrahi müdahale ile çıkarılmak zorundadırlar.

İşte bu pilleri şarj etmek için bir çok bilim insanı ışık,ultrason ve radyo dalgalarını kullanan kablosuz şarj metotları geliştirmeye çalışıyor. Rice Üniversitesi’nden bilim insanları ise bu teknolojilerin ısı üretmesinden dolayı, biyolojik dokulara zarar verebileceğini düşünüyor.

Rice Üniversitesi’nden yüksek lisans öğrencisi Amanda Singer liderliğindeki ekip, manyetik enerjiden güç alan bir nöron stimülatörü geliştirildi. Bu stimülatör bir pirinç tanesi büyüklüğünde ve iki tabakadan oluşan ince bir dikdörtgen filmden ibaret.

İlk tabakada demir,bor,silisyum ve karbondan oluşan manyeto-sınırlayıcı bir folyo var. Bu manyetik alana girdiğinde moleküler seviyede titriyor. İkinci tabakada bu titreşimleri elektriğe dönüştüren piezoelektrik bir kristal var. Bu entegre devre voltajı ayarlayarak nöronların tepki vereceği frekansa düşürüyor.

Laboratuvar testlerinde sıçanların kafa derilerine yerleştirilen implantlar beynin ödül merkezine doğru uzanıyor. Normalde hareket etmekte özgür olan sıçanlar, cihazın aktif olduğu manyetik alanlarda hareket etmeyi tercih ettiler.

“Elde ettiğimiz sonuçlar, kablosuz güç iletimi için manyetoelektrik malzemelerin eşsiz bir fikirden fazlası olduğunu gösterdi. Bu malzemeler kablosuz biyoelektronikler için mükemmel adaylardır,” diyor” araştırmanın yazarlarından Jacob Robinson.

Araştırma Neuron dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://newatlas.com/medical/magnetoelectric-film-neuron-stimulating-implant/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu