Çarşamba , Şubat 26 2020
Anasayfa / Alternatif Enerji / Hacettepe Teknokent Türk Yapımı Elektrikli Spor Otomobil EVT S1’i Tanıttı

Hacettepe Teknokent Türk Yapımı Elektrikli Spor Otomobil EVT S1’i Tanıttı

EVT motor

Hacettepe Teknokent, tamamen yerli imkânlarla, yerli tasarımla ve yerli mühendislerle Türkiye’nin ilk elektrikli otomobilini ürettiğini iddia ediyor. Aslında ETOX adıyla bilinen diğer bir projede 2013’de ilk elektrikli spor araba üretilmişti. Fakat bildiğimiz kadarıyla ETOX farklı benzinli ,dizel ve elektrikli seçeneğe sahip yine Türkler tarafından Ankara’da üretilen bir araba. 

Hacettepe Teknokent’ten alınan bilgiye göre ; Teknokent mühendisleri ve Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden oluşan bir ekibin görev aldığı proje,  yüzde yüz Türk tasarımı. Spor görünümü ve deneme sürüşlerindeki performansı ile göz dolduran EVT S1, 3 yıllık büyük bir çalışmanın ürünü ve şimdiye kadar yapılan elektrikli otomobiller arasında seri üretime en uygun araç. 
Türkiye’nin ilk elektrikli otomobili EVT  S1’in  şasisi  dayanıklı ve çok işlevli olması için yüksek mukavemetli alüminyum alaşımlı, arabanın gövdesi  ise lifli polimer, karbon fiber ve glass fiber malzemeleri  ile güçlendirildi.   EVT S1 aerodinamik gövde tasarımı ve olağanüstü düşük ağırlığı sayesinde benzerlerine göre oldukça az elektrik tüketiyor. EVT S1 90km/saat sabit hızda 100km’de sadece 10 kwsaat enerjiye ihtiyaç duyuyor. Böylece şarj verimi de hesaba katıldığında, standart elektrik tarifesi (31krş/kwsaat) ile km’de tüketim yaklaşık olarak 4 kuruş oluyor. Normal bir arabada bu değer  25 ila 40 kuruş arası değişiyor. 

EVTS1

evt s1 hacettepe

30 dakikalık şarjla 300 km yol 
EVT S1, tamamen elektronik sisteme sahip ve otomatik vitesli. Bataryalar zarar görmesin diye son hızı 180’e limitlenen araç, 0’dan 100 km’ye 7,5 saniyede ulaşıyor. Türk icadı elektrikli otomobil 1050 kg ağırlığa sahip. 35 kw saat batarya kapasitesi olan otomobilin normal batarya şarj süresi 10 saat olup hızlı şarj süresi ise 30 dk.  
141 beygir motor gücüne sahip EVT S1’in ön ve arka süspansiyon sistemi, Türkiye şartlarına uyum sağlaması için çift salıncaklı yapıldı. Toplam 350 litrelik 2 adet bagaja sahip araç 90 km/saat hızla 300 km mesafe gidebiliyor. İstanbul- Ankara arasını 18 liralık elektrik enerjisi ile alabiliyor. 

Parçaları Hacettepe, Ostim ve İvedik’te üretildi
Aracın parçalarının büyük kısmı Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği laboratuvarında, Ostim ve İvedik organize sanayi bölgelerinde üretildi.  EVT S1, Türkiye’ye Amerika’dan 150 bin dolara satılan elektrikli otomobil ile benzer özellikler taşıyor, seri üretim onay belgesi  alınmasının ardından  ilk etapta bin adet üretilip piyasaya sürülmesi planlanıyor.  Mühendislerimiz,  Spor elektrikli arabanın, makam ve dört kapılı aile modelleri üzerinde çalışırken,  mevcut ikinci elektrikli otomobili tamamlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Gerçek Bilim ekibi olarak EVT S1 projesinde çalışan tüm Türkleri tebrik ederiz.

Kaynak: http://hacettepeteknokent.com.tr/tr/haberler/76/yerli-oto-hacettepe-ye-emanet

http://www.etox.com.tr/anasayfa

EVT S1 -Hacettepe Üniversitesi

ETOX 2013 -ODTÜ

Facebook Yorumları

Bu haber 1957 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Geliştirilen Teknolojiyle 1 Damla Yağmurdan 140 Volt Elde Etmek Mümkün

Bilim insanları yağmur damlalarından elektrik elde etmenin bir yolunu buldu. Yeni icat edilen teknoloji sayesinde, …

3 yorumlar

  1. Pingback: Hacettepe Teknokent Türk Yapımı Elektrikli Spor Otomobil EVT S1’i Tanıttı - Vayb.me

  2. Pingback: Hacettepe Teknokent Türk Yapımı Elektrikli Spor Otomobil EVT S1’i Tanıttı | Türkiye'nin Elektrikli ve Hibrit Araç Forumu

  3. Pingback: Hacettepe Teknokent Türk Yapımı Elektrikli Spor Otomobil EVT S1’i Tanıttı |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.