Sorting by

×
Doğa ve ÇevreKimyaTıp ve Sağlık

Güneş Kremi Üreten Balık UV Işınlardan Koruyacak

gadusol

Bilim insanları, zebra balığı ve bir kaç deniz canlısının kendi UV koruyucu kimyasallarını üretmelerinin, insanlar için güneş kremi geliştirilmesinde yardımcı olabileceğini buldu. Gelecekte eğer bazı tropikal sularda neşeli vakit geçirirseniz, ayaklarınızın ve omuzlarınızın kavrulmasından korunurken deniz canlılarına teşekkür edebilirsiniz. Bilim insanları  açık bir teknik kullanarak, zebra balığı ve diğer hayvanların kendi güneş kremlerini üretmelerini laboratuvar ortamında yeniden yarattılar. Onlar bu yöntemin bir gün insanlar için güneş kremi ve ilaç üretmek için kullanılabileceğini belirtiyorlar.

Gadusol ismi verilen kimyasal geçmişte, bir dizi deniz canlısından; deniz kestanesi yumurtasından, havyardan ve tuzlu su karidesinin taze yumurtasından keşfedilmiştir. Bu bileşik  özel ilgi araştırmalarıyla hayvanları UV ışınlarından korumaya hizmet ettiği düşünüldü fakat onlar sadece kendi yiyecek ve bakteriler aracılığıyla bu kimyasalı elde ediyorlar.

Diyabet ve mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan gadusol, Oregon State Üniversitesi araştırma ekibi tarafından benzer bileşikleri araştırırken yeni bir kimyasal olarak keşfedilmiştir. Onlar sadece bakterilerde bulunan bu farklı kimyasalların belli bir ortak biyosentetik enzim olduğunu düşündüler fakat bu araştırma, aynı zamanda gadusol üretilmesi için bir başka protein kombinasyonunun balıkta mevcut olduğunu göstermiştir. Onlar daha sonra mayayı balığın genlerine aktararak bu süreci yeniden başlattılar.

Çalışmanın baş yazarı Professor Taifo Mahmud “Gelecekte  güneş koruyucu haplar ve losyonlar için bu doğal bileşiğin büyük miktarlarda üretmek için maya kullanmak mümkün olabilir ayrıca diğer kozmetikler yerel süpermarkette veya eczanelerde satılabilir” diyor.

Bu kendimizi güneşten daha iyi koruma yolları aramak için bilim adamlarının okyanus yüzeyinin altına baktığı ilk çalışma değil. 2011 yılında, araştırmacılar mercan bloklarının UV ışınlarına doğal bir bileşik ürettiğini keşfetti. Bunu 2013 yılında daha çok araştırma takip etti, deniz güneş losyonlarının daha geniş bir bant aralığında UV ışıklarından korunmak için ilham veriyor.

Mahmud, gadusola dayalı güneş bakım solüsyonlarının ya da kremlerinin vücuda sürülmesine gerek olmadığını yutulabilir özellikte olabileceğini söylüyor. Bu embriyonun gelişiminde, strese çözüm olarak ve daha fazla UV koruma sağlamada önemli bir rol oynayabilir.

Araştırma eLife dergisinde yayınlandı .

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Güneş Kremi Üreten Balık - firinet - firinet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu