Sorting by

×
Bilim-Kurgu SinemaDeneyselTeknoloji Haber

GELECEĞE DÖNÜŞ’ TEKİ UÇAN KAYKAY ‘ HOVER BOARD ‘ NEDEN HALEN ÜRETİLEMEDİ ?

matel hover board

Yıl 1989’ u gösterirken, Berlin duvarı yıkılmış, ilk GPS uydusu yörüngeye fırlatılmış, Nintendo Game Boy‘  u piyasaya sürmüş ve Michael J. Fox bizi Geleceğe Dönüş “ Back to the Future “ filmiyle büyülemişti. 80 ve 90 ‘ larda çevrilen en başarılı bilim kurgu filmlerinden biri olan Geleceğe Dönüş’ teki Delorean zaman makinesini ve uçan kaykayı nasıl unuturuz. Artık geleceğe dönüş fanatikleri için bir replika var. İşte bu matel hoverboard ya da diğer bir deyimle uçan kaykay.

Herhalde Geleceğe Dönüş 2’ deki en ünlü sahne Marty McFly’ ın küçük bir kızdan ödünç aldığı hover board yada hava kaykayına atlayarak, Bif’ in çetesinden kaçışıdır.  Bif’ in çetesindeki son teknoloji uçan kaykaylar karşısında hepimiz heyecanlanmış ya da şaşırmışızdır. Tabi Marty Mac Fly’ ın onları bozguna uğratması en güzel sahnelerden biridir.  Kaykaycı olalım ya da olmayalım hepimiz uçan kaykayları hayal etmişizdir. Robert Zemeckis’ in yönettiği bu başarılı seri belki de hepimizin bilime ilgisini arttırmıştı. Hatta hepimiz 2015 yılında uçan kaykayları , uçan arabaları hayal ederek geçirdik.
Hoverkraftlar aslında bize bunun mümkün olabileceğini gösteriyordu. 1997 yılında AR-GE mühendisi William J. Beaty ,  evdeki alet edavatı kullanarak yapabileceğimiz basit bir uçan kaykayı nasıl yapabileceğimiz adım adım anlatmıştı. Yaprak üfleyici ya da elektrik süpürge kullanarak çalışan hoverkraft  kaykay yuvarlak bir platform kullanıyordu. Bu platform altındaki perde benzeri plastik etek sayesinde hava hapsedilerek, yerden birkaç cm kalkabiliyordu. Bu ilk uçan kaykay tasarımlarındandı.

Bu hoverkraftların daha büyükleri sudan yuzan ufak hovercraftlardı. Fakat Marty McFly’ ın uçan kaykayı hava hapsedilmeden havalanıyordu.  Bu aslında levitasyonlu bir kaykaydı.

Paris Diderot Üniversitesi’ nden 2011 McFly’ ın kullandığına benzer bir hover board tanıttı. Bu uçan kaykay manyetizma sayesinde havalanıyordu. Mag Surf adı verilen bu kaykay manyetize bir zemin kullanarak süper iletkenlik sayesinde hava kalabiliyordu. Süper iletken metaller çok düşük sıcaklıklarda özdirençleri sıfıra düştüğünde çıkan bir olay. Kaykayın altındaki iletken metal – 200 dereceye geldiğinde süper- iletken oluyor ve kaykay havalanıyordu. Süper iletken metalleri manyetik alanda levitasyona uğradığından yüzeyi itiyor ve havalanıyordu. Bu kuvvet kaykayı ileri ya da geri itebiliyor.

Süper iletkenlik belki de levitasyona ulaşmak için en iyi yöntem halen bugün. Halen tabi ki geleceğe dönüşteki gibi her yerde gidebilen bir uçan kaykay “ hoverboard” üretilmedi. Daha düşük sıcaklıklarda süper iletken özelliği taşıyabilen malzemeler üretilebilirse belki de bu mümkün olur.

Aslında paramanyetizma sayesinde her şeye uçabiliyor. Hatta bir kurbağa bile uçuruldu ama bunun için çok güçlü manyetik alanlara ihtiyaç var. Çünkü insan vücudu dahil doğadaki her şey paramanyetizmaya sahip. İşte buna mikro yerçekimli ortam da deniyor. Belki bir gün kendi yerçekimli ortamımızı yaratırsak hepimiz kolayca uçabiliriz.

 

Marty McFly’ ın uçan kaykayının kopyasını almak isteyenler 120 dolara artık alabilir. Tabi halen uçamıyor :(

1997′ deki uçan hoverkraft kaykay planları  için :  http://www.amasci.com/amateur/hovercft.html

2011′ deki süper iletken kaykay için :  http://www.univ-paris-diderot.fr/sc/site.php?bc=recherche&np=pageActu&ref=3658

Kaynak : http://www.popularmechanics.com/technology/aviation/why-dont-we-have-hoverboards-15363707?click=pm_latest

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Gösterdiğiniz video aylar önce yayınlandı, tümüyle fake olduğunu düşünüyorum. Bu konuyla ilgili hiç bir bilimsel kayda rastlayamadım. Bu videonun yeni bir Tony Hawk oyunu için viral reklam olduğu belirtiliyor. Eğer böyle bir teknoloji mevcut olsa başta arabalarda görmeye başlardık. Gördüğünüz şey mühendislik açıdan o kadar basit değil. Fakat daha önce yaptığım haberlerden biri uçan kaykayı gerçekten yapabileceklerini düşünen bir firmayla ilgili. Bakabilirsiniz.
      http://www.gercekbilim.com/2015-de-ucan-kaykay-hoverboard-piyasaya-cikacak/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu