Sorting by

×
DeneyselDoğa ve Çevreİlginç BilimKimya

Kenevirle Beslenen İnekler, THC’li Süt Üretti

Nature Food dergisinde yeni yayınlanan bilimsel bir araştırmada, ticari kenevirle beslenen sağmal inekler üzerindeki etkileri ortaya kondu. Esrarın içindeki psikoaktif THC(tetrahidrokanabizol) miktarı ihmal edilebilir miktarda olsa da ineklerin davranışlarında önemli farklılıklar tespit edildi. Ayrıca sütte tespit edilebilir miktarlarda THC çıktı.

Araştırmanın birincil amacı, hayvanları kenevirle beslemenin hem hayvanlar hem de insanlar için üretilecek hayvansal ürünler açısından güvenirliğini ölçmekti. Son yıllarda CBD yağ pazarı büyüdüğünden, kenevir üretimi hızla arttı. Fakat yağ ekstrakte etmek için büyük ölçekli kenevir üretiliyor ve büyük bir biyokütle proses sonucu atılıyor.

Peki bu artık biyokütle ile  hayvanlar güvenli bir şekilde beslenebilir mi?

Bu soruyu cevaplamak için bir araştırma ekibi, emziren süt inekleri ile birkaç beslenme deneyi yaptı. Hayvanların günlük yiyecek tayınları, çok düşük kanabinoid konsantrasyonlarına sahip kenevir biyokütlesi ile desteklendi (Delta-9 THC konsantrasyonları %0.12, ticari kenevir için belirlenen izin verilen %0.2 eşiğinin altında).

İşte esrarla beslenen ineklerde tuhaf davranışlar gözlenmeye başladı.

Araştırmacılar, “Aynı zamanda, belirgin dil oynaklığı ,esnemede artış, tükürük salgısı, burun salgısı oluşumu, ince zarın sarkması, kızarması ve uykulu görünüm gibi hayvan davranışı ve görünümündeki değişiklikler belirgindi. H grubundan [en yüksek miktarda kenevirle beslenen grup] bazı hayvanlar dikkatli, bazen dengesiz yürüyüşler ve alışılmadık derecede uzun süre ayakta bekleme ve anormal duruşlar sergilemeye başladı,” diyor.

Araştırmacılar ineklerinde sütünde ölçülebilir seviyede kannabinoidler saptadı. Özellikle delta-9 THC tipinin insan sağlığıyla ilişkili olabileceği düşünülüyor.

Kenevirle beslenen ineklerin sütünü içmenin insanlarda gerçekten psikoaktif etkilere yol açıp açmayacağı belli olmamakla beraber, tespit edilene kannabinoid düzeylerinin çocuklar ve emziren kadınlarda kesinlikle soruna yol açacağını düşünüyor.

Ayrıca yapılan diğer deneylerde ineklerin kenevirle beslenmesi kesildiğinde, sütteki THC konsantrasyonunun hızla azaldığını ortaya koydu. Bu bulgu, hayvan stresini azaltmanın bir yolu olarak bazı çiftlik hayvanlarının diyetine kenevirin eklenmesi olasılığını artırmaktadır.

Kansas Eyalet Üniversitesi’nden Michael Kleinhenz, sığır endüstriyel keneviri besleyen birkaç yeni araştırma yürütmüştür . Kannabinoidleri hayvanın sisteminden temizleyen bir arınma dönemi olduğu sürece, sığır yemine kenevir eklemenin önemli faydaları olabileceğini iddia ediyor.

The New York Times’a konuşan Kleinhenz, bir ineğin etrafta “oynayarak” daha fazla zaman geçirdiğinde daha fazla kilo alabileceğini söyledi. Bu nedenle, güvenli ve kannabinoid içermeyen gıda sonuçları belirlenebilirse, o zaman hayvanları biraz sarhoş etmek hem inekler hem de çiftçiler için daha iyi olabilir.

Kleinhenz , “Hayvanlar için her şeyi daha iyi hale getirdiğimizde, bizim için bir kazanç olacaktır,” dedi .

Çalışma Nature Food’da yayınlandı .

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu