Sorting by

×
GenelVideobilimYeni İcatlar

FlameStower Dağda Bayırda Telefonunuzu Ateş Yakarak Şarj Edin

Her gün cep telefonlarımızı ya da diğer aletlerimizi şarj etmek için yeni icatlar çıkıyor. İşte FlameStower ‘ da bunlarda biri; güneş enerjisi, rüzgar enerjisi derken şarjınız biterse ve sadece bir şeyleri yakacak kadar ateşiniz varsa, FlameStower’ ın çubuğunu ateşe tutun istediğiniz cihazı usb’ den şarj edin her şey bu kadar kolay.  Özellikle dağcılar, avcılar ve doğa sporlarıyla uğraşanlar doğanın ortasında cep telefonunun şarjının bitmesinin ne kadar zor olduğunu çok iyi bilir.  Hele bir de yardıma ihtiyacınız varsa bu icat gerçekten kurtarıcı olabilir.

Kolayca katlanabilen bu icatın ayaklarını açın, haznesine biraz su koyun ateşe tutun, işte size elektrik. FlameStower ateş ve su arasındaki sıcaklık farkınını kullanarak elektrik üretiyor, ve bu elektriği USB kablosundan artık cep telefonu, mp3 ya da el feneri gibi hangi cihazı şarj etmek isterseniz oraya gönderiyor.

Aletin yaratıcılarının iddiasına göre normal USB çıkışın en azından yarısı kadar şarj hızına sahip cihazla şarj yeterli. Yani bu da normalde bir dakikalık şarjla 2 ila 4 dakikalık konuşma süresinin sağlanabileceği anlamına geliyor.

198 gram ağırlığında ve 15,2 cm maksimum uzunluğa sahip alet, sırt çantasında saklanabilecek kadar küçük.

FlameStower’ un yaratıcıları Kickstarter.com ‘ da cihazları için halen 15,000 dolarlık fon toplamaya çalışıyorlar. Satın almak isteyenler minimum 80 dolarlık bir teminatla kendilerine bir cihaz ayırtabilecekler.

Videoda cihazın ilginç çalışma prensibi ve yapım aşamaları anlatılıyor.

Kaynak : http://www.flamestower.com/

flamestower-1

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu