Sorting by

×
Teknoloji HaberVideobilim

İngiltere’de Kablosuz Şarj Olan Otobüs Hattı Kuruluyor

İngiltere’ de Ocak ayında Milton Keynes güzergahında yakında 8 yeni elektrikli otobüs hizmete başlayacak. Rotaya döşenen özel plakalar sayesinde elektrikli otobüsler, kablosuz şarj olarak gün boyu hizmet verebilecek. Yeni geliştirilen teknoloji sayesinde yoldaki plakalara yaklaştırılan alıcı plakalar sayesinde kablosuz olarak şarj edilen otobüsler günde 18 saat hizmet verebilecek. Bu otobüsler İngiltere’de bir ilk.

İndüktif Şarj

 7 nolu rotada hizmet verecek olan otobüslerin  yılda 800.000 yolcu  taşıyacak ve Milton Keynes’den Wolverton ve Bletchley banliyölerine kadar 25 km’lik bir bölgede çalışacak.

Otobüsler turları bittiğinde gece garajda şarja bağlanarak sabaha kadar tümüyle şarj olacak.

Otobüsler için yolda özel plakalara sahip şarj plakaları mevcut. Otobüs şarj parkına geldiğinde alıcı plakaları indiriyor ve yerden 4 cm yukarıda şarj oluyor. Bu şarj sadece 10 dakika sürüyor.

Oldukça ilginç olan bu prosese indüktif şarj deniyor. Yoldaki plakalarda bulunan bobinler elektro manyetik alan üretiyor. Bu manyetik alan arabada bunulan bobinler tarafından alınarak otobüsün bataryalarını şarj ediyor.

İngiliz otobüs üreticisi Wrightbus tarafından üretilen otobüsler Japon Mitsui ve İngiliz Arup tarafından 5 yıllık deneme programında denenecek.

Benzer sistemler İtalya, Almanya ve Hollanda’ da kulanılsa da bu sistem İngiltere için bir ilk.

Bence yeni geliştirilen hava pilleri , daha iyi pil teknolojileri sayesinde elektrikli arabalar hayatımızın ayrılmaz bir parçası olacak. Daha çevreci olan elektrikli otobüsler dizel otobüslerin performansına yakın performansa sahip.

Kaynak : http://www.bbc.co.uk/news/technology-25621426

kablosuz şarj olan otobüs-gerçek bilim

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu