Fizikİlginç BilimMakalelerMetalurjiÜtopyaUzay-Zaman

Fizikçiler Karanlık Maddeyi Bulmak İçin Yeni Bir Yöntem Buldu

Stockholm Üniversitesi ve Max Planck Fizik Enstitüsü’nden fizikçiler plazmaları kullanarak, bugüne kadar tespit edilemeyen karanlık maddeyi bularak, devrim yapmayı amaçlıyor. Evrenin % 85’ini karanlık maddenin oluşturduğu varsayılıyor. Evrende proton ve nötronları bir arada tutan ve zamanda aynı ileri ve gerilere sahip güçlü kuvvete “axion-aksiyon” deniyor. Aksiyonlar karanlık maddeye doğal bir açıklama getirebilir. Ayrık parçacıkların aksine, aksiyon karanlık madde tüm uzaya doğru yayılarak akan bir dalga oluşturabilir.

Aksiyon karanlık madde için en iyi açıklamalardan biri olabilir fakat büyük çaplı bir deney odağı olabilir. Artık aksiyonları saklandığı yerleri bulmak için yeni fikirler üretiliyor.

Radyoda Doğru Frekansı Ayarlamaya Benziyor

“Aksiyonları bulmak biraz radyo frekansını ayarlamaya benziyor: Doğru frekansı bulana kadar radyonuza ince ayar çekmelisiniz. İşte doğru frekansı ayarladığınızda müzik, yerine Dünya’ya yolculuk eden karanlık maddeyi duyacaksınız. Aksiyon çok iyi fikir olsa da, otuz yıldır deneysel olarak ihmal ediliyor,” diyor Stockholm Üniversitesi Fizik’ten Dr. Alexander Millar

Araştırma ekibinin çalışmadaki anahtar odağı ise manyetik alan içinde aksiyonların üretebileceği, küçük bir elektrik alanının plazma içinde salınım(osilasyon) üretmede kullanılabileceğidir. Plazmadaki, elektron gibi yüklü parçacıklar sıvılar içinde özgürce yüzebilir.Sonra bu salınım sinyali yükselterek axion radyosunu daha iyi duymamızı sağlayabilir. Rezonant boşluğuna dayalı sistemlerin aksine, bu gibi sistemlerde büyük plazmalar üretmek dışında limit yok, böylece büyük sinyaller oluşturulabilir. Bu aynı telsiz ve radyo yayın kulesi arasındaki farka benziyor.

“Soğuk plazma olmadan, aksiyonlar verimli bir şekilde ışığa dönüştürülemezler. Burada plazma ikili bir rol oynuyor; hem verimli dönüşüm için bir ortam yaratıyor, hem de rezonant plazmon oluşturarak dönüştürülen karanlık madde enerjisini topluyor,” araştırmanın yazarlarından Stockholm Üniversitesi  Fizik Bölümünde Doktora Sonrası araştırmacı Dr. Lawson.

“Karanlık madde arayışında bu tümüyle yeni bir yöntem ve bugüne kadar hiç el tamamıyla araştırılmamış en güçlü karanlık madde adaylarından birini aramaya yardımcı olacak. Ayarlanabilir plazma yaparak geleneksel tekniklere kıyasla daha büyük deneyler oluşturacağız ve yüksek frekanslarda daha güçlü sinyaller alacağız,” diyor Dr. Alexander Millar.

Araştırmacılar aksiyon radyosunu ayarlamak için “tel metamateryali- wire metamaterial” adını verdikleri bir sistem kurmayı planlıyorlar. Bu tel saç telinden çok daha ince ve hareket ettirildiğinde plazmanın frekansını değiştiriyor. Aynı hastanelerde kullanılan manyetik rezonans makinelerindeki güçlü bir mıknatısın içine konular tel metamateryali çok duyarlı bir aksiyon radyosuna dönüşecek.

Araştırmacılarla işbirliği yapan Berkeley’den bir deney grubu bu gibi bir deneyi yakın zamanda hayata geçirmek için AR-GE yapıyor.

“Plazma haloskopları bu uzay parametresi için aksiyonları aramak öne sürülen fikirlerden biridir. Aslen deney topluluğu bu fikri çabucak kaparak, bu heyecan verici tam boyutlu deneyi inşa etmek istiyor,” diyor Dr. Alexander Millar.

Kaynak: https://phys.org/news/2019-10-physicists-dark.html

İleri Okuma : Matthew Lawson et al. Tunable Axion Plasma Haloscopes, Physical Review Letters (2019). 

DOI: 10.1103/PhysRevLett.123.141802

Journal information:Physical Review Letters

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Customizeable news platform

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.