BiyolojiDoğa ve Çevreİlginç BilimPsikolojiVeterinerlikVideobilim

Bilim İnsanları Sıçanlara Araba Kullanmayı Öğretti

Richmond Üniversitesi’nden bilim insanları sıçanlara araba kullanarak ,yiyeceğe ulaşmayı öğrettiler. New Scientist’in haberine göre, bu hayvan bilincine ilişkin çalışmalar için önemli bir gelişme. Araştırmacılar, bu sayede yeni yetenekler öğrenmenin stresi nasıl azaltabileceğini ve nörolojik durumların kompleks durumlarla başa çıkma kabiliyetini nasıl etkilediğini aydınlatmayı amaçlıyorlar. Temiz yemek kaplarından üretilen ufak arabalara sağa,sola ve düz gidebilecek sürüş cihazları yerleştirerek sıçanların arabaları yönlendirmesi sağlandı.

Sıçanlar için Küçük Arabalar

Araştırmacılar sıçanları mısır gevreği ödülleriyle motive ettiler. Araştırma Behavioural Brain Research dergisinde yayınlandı.

Arabada alüminyum bir taban ve direksiyon olarak üç bakır çubuk kullanıldı. Sıçan alüminyum zeminde ayağa kalkarak, bakır çubukları pençeleriyle yakaladığı anda devre tamamlanarak araç hareket ediyor. Sıçanın karşısındaki çubuk ileriye, sağdaki çubuk sağa, soldaki çubukta sola gitmesine yarıyor.

“Eşsiz yöntemler geliştirerek arabayı yönlendirmeyi öğrendiler ve daha önce ödüle ulaşmak için asla kullanmadıkları yönlendirme desenleri çizdiler,” diyor baş araştırmacı Kelly Lambert.

Aynı insanlar gibi hayvanlar da sürmeyi öğrendikçe rahatladıkları gözlendi. Araştırmada iki hormon seviyesi ölçüldü. Kortikosteron- stres belirtisi ve dehydroepiandrosterone –stres giderici. Sıçanlar arabayı sürmeyi öğrendikçe kortikosterona karşı dehydroepiandrosterone seviyesi arttı.

Daha önceki çalışmada da sıçanlara gömülü yiyecekleri kazarak çıkarmaları öğretilmişti. Yiyecekleri elde eden sıçanlarda stres seviyesi düşmüştü.

https://youtu.be/MIKt2NdZ_3c

Kontrol grubundaki sıçanlar ise uzaktan kumandalı araçlarla yönetildiğinden kortikosteron seviyelerinin yüksek olduğu gözlendi.

Araştırmacılar nöropsikiyatrik hastalıklı sıçanlarda benzeri sürüş testleri yaparak,  Parkinson gibi hastalıklardaki etkilerini çalışmak istiyor.


Kaynak: https://www.newscientist.com/article/2220721-scientists-have-trained-rats-to-drive-tiny-cars-to-collect-food/#ixzz63B7kzpdx

İleri Okuma: Behavioural Brain ResearchDOI: 10.1016/j.bbr.2019.112309

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Customizeable news platform

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.