Sorting by

×
FizikUzay-Zaman

Evrenin Şişme Esnasında Neden Çökmediği Araştırılıyor

En iyi fizik modellerine göre evren şişmeden (enflasyon) hemen sonra çökmeliydi. Şişme adı verilen bu periyot Büyük Patlama’dan sonra saniyenin çok küçük bir kesrinde oluşan süreyi içeriyor. Problem Higgs bozonlarına(tanrı parçacığı) dayanıyor ki, şişme esnasında üretilen bu parçacıklar sayesinde parçacıkların nasıl kütle kazandığını açıklanıyor. 2013’de CERN’de çarpışmalarda kanıtlanan Higgs parçacığının antimaddeler, kütle kazanımı gibi konularda anahtar olduğu düşünülüyor.

Önceki araştırmada, erken evrende Higgs parçacığının evrenin standart vakum halinden negatif vakum haline geçmesine imkan tanıyacak büyüklükte dalgalanmalara yapması gerektiği ortaya çıktı. Eğer bu kadar güçlü dalgalanmalar yaratılmazsa evrenin içine çökmesi gerekiyor.

Kopenhag Üniversitesi’nden Matti Herranen ve diğer yazarlar tarafından, Physical Review Letters ‘da yayınlanan yeni bir araştırmada , Higgs alanı ve kütle çekimi ikilisine dayanımına sınırlama getiren problemi çözmeye bir adım daha yaklaştılar. Bu parametre standart modelin son bilinmeziydi.

Fizikçiler açıklamasına göre daha güçlü Higgs alanı yerçekimiyle eşlenerek, daha büyük dalgalanmalar yaratıyor ve sonunda negatif vakum haline doğru olan ölümcül geçişi tetikliyor.

Yeni araştırmada, bilim insanları şişmeden hemen sonra gerçekleşen çökmeyi hesapladı. Çiftlenme dayanımının ancak 1 üzerindeyse olmaktaydı.

Daha önce saptanan alt sınırda 0,1 olduğundan 0,1-1,0 aralığında bir sabit olması gerekiyor. Daha önce tespit edilen tarihi çiftlenme dayanımı 1/6 idi. Genel olarak doğru olarak esas alınan bu tahmin sıfır Higgs- kütleçekimi eşlemesine denk geliyor ki, öyle ki bu yanlış görünüyor.

Higgs-kütleçekimi çiftinin dayanımını daraltmak fizikçiklere çiftleme değerini hassas şekilde tespit etmede yol gösterecektir. Kozmik arka plan radyasyonu ve kütleçekimsel dalga verisinin değerin tespitine yardımcı olacağı belirtiliyor. Diğer parametreler ve Higgs-kütleçekim çifti dayanın birleştirildiğinde evrenin çöküşe geçişini engelleyecek bir resim olacaktır.

“Parametreler birleşiminde gerçekten bu gibi bir geçişin oluşumu tespit edilse de, şişme enerji ölçeğinin, mevcut ölçümlere kesin dayanmadığı görünüyor. İşte istikrarsızlıktan kaynaklanan problemlerden dolayı, Higgs-kütleçekimi çiftlerine ilişkin sorunlar ortaya çıkıyor. Fakat bu Higgs-kütleçekimi çiftleri ve şişme ölçeği daha hassas hesaplanırsa, şişmeden kaynaklı ilkel (primordial) kütle çekimi dalgaları gibi gözlemler yapılabilir, “ diyor  Herranen.

Bilim insanları bu sonuçları değerlendirerek, şişme modellerini modifiye edebilir evrenin nasıl oluştuğun tasvir edebilir.

Referans:  M. Herranen, et al. “Spacetime Curvature and Higgs Stability after Inflation.” Physical Review Letters. DOI: 10.1103/PhysRevLett.115.241301

Kaynak :  http://phys.org/news/2015-12-physicists-universe-collapse.html#jCp

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu