Sorting by

×
Bilimsel GelişmeElektronikFizikKimyaNanoteknoloji

HİBRİT NANO MATERYAL IŞIK VE ISIYI ELEKTRİĞE DÖNÜŞTÜRÜYOR

Son yıllarda ışığı veya ısıyı elektriği çevirebilen pek çok nano malzeme üretildi. Fakat geçenlerde Teksas Üniversitesi ve Lousiana Tech Üniversitesi’ nden araştırmacılar hem ısıdan hem de ışıktan elektrik enerjisi elde edebilen nano hibrit materyal ürettiler.  Böylece mikroçiplerle donatılan nano hibrit materyal kendi enerjisini üreten sensörler, düşük güç tüketimli cihazlar ve biyomedikal implantlar üretilebilecek.

Tek katmanlı karbon nanotüpler (single-walled carbon nanotubes –SWNTs) şeffaf güneş piller ve diğer karbon yapımı bütün güneş pillerinde kullanılsa da sıradan güneş pillerine göre halen yeterince verimli değil.

“ Eğer ışık ve ısıyı birlikte elektriğe çevirebilirsek, bu enerji üretimi için büyük potansiyel sağlar. Çiplerin üzerinde mikro devreler güç geçtikçe artıyor, bu teknoloji sayesinde yeni ve daha verimli bir platform yaratılarak, bugünkü güneş enerjisi pilleri yerini bunlara bırakabilir.“ diyor Teksas Üniversitesi’ den Doç. Dr. Wei Chen.

Yeni nano materyalde sülfit nano parçacıklar ve tek katmanlı karbon nanotüpler, prototip olan termoelektrik jeneratörde kullanılarak enerji miliwatt değerinde enerji edilmesi bekleniyor.

Karbon nanotüp filmli cihazlara kıyasla yeni ince film yapısının ışık absorbsiyonunu % 80’ e kadar arttırabileceği laboratuvar testlerinde görüldü. Bu da oldukça verimli bir jeneratör demek. Ayrıca, bakır sülfitin eser elementlere göre daha uygun olduğu da belirtilenler arasında.

Ayrıca laboratuvar testlerinde optik ve termal geçiş efektlerinin hibrit nano materyale uygulanması ile  asimetrik ışık aydınlatma ve termal radyasyon kullanarak, simetrik aydınlatmaya göre  10 kata kadar geliştirilebileceği belirtiliyor.

Araştırma Nanotechnology dergisinde yayınlandı.

Araştırma Referansları 

  1. Santana Bala Lakshmanan, Xiaoju Zou, Marius Hossu, Lun Ma, Chang Yang, Wei Chen. Local Field Enhanced Au/CuS Nanocomposites as Efficient Photothermal Transducer Agents for Cancer TreatmentJournal of Biomedical Nanotechnology, 2012; 8 (6): 883 DOI:10.1166/jbn.2012.1486
  2. Yi-Hsuan Tseng, Yuan He, Santana Lakshmanan, Chang Yang, Wei Chen, Long Que. Optical and thermal response of single-walled carbon nanotube–copper sulfide nanoparticle hybrid nanomaterials.Nanotechnology, 2012; 23 (45): 455708 DOI: 10.1088/0957-4484/23/45/455708

Kaynak: http://www.gizmag.com/light-thermal-electricity-hybrid-nanomaterial/24989/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu