Sorting by

×
MakalelerPsikoloji

Erkekler Kadınlara Göre Daha Fazla Narsizm Eğilimi Gösteriyor

narsist

Buffalo Üniversitesi Yöneticilik Okulu’nun yaptığı 475,000 fazla kişinin katıldığı, narsisizm üzerine yapılan 30 yıllık araştırmanın sonucunda erkeklerin kadınlara oranla daha narsist olduğu anlaşıldı.

Psychological Bulletin dergisinin yeni yayınlanacak 31 yıllık narsisizm araştırmasında,  erkeklerin jenerasyon ve yaşa bakılmaksızın daha yüksek narsizm skoru elde ettiği görüldü. “Narsizm farklı kişilik içi fonksiyon bozukluklarıyla ilişkilendiriliyor ki, buna uzun süreli sağlıklı ilişkiler kuramamak da dahil,” diyor, araştırmanın baş yazar Buffalo Üniversitesi İnsan Kaynakları’ndan  Yrd. Doç. Dr. Emily Grijalva.

Emily-Grijalva-narsisizm araştırması
Yrd. Doç. Dr. Emily Grijalva.

“Aynı zamanda narsisizm öz-saygıyı, duygusal dengeyi  arttırarak,liderlik eğilimine neden oluyor. Narsisizm üzerine cinsiyet farklılıklarını açıklamak için , cinsiyetler üzerine araştırmalar yapmanın önemli getirileri olacaktır,” diyor Emily Grijalva. Araştırmacılar 355’den fazla makale vb. benzeri belgeleri inceleyerek narsisizm için 3 farklı yaklaşım oluşturduk : liderlik/otorite, gösteriş/teşhircilik ve yetki verme .

En büyük fark ise yetki verme yaklaşımında gözlendi. Erkekler yetkileri kendi çıkarına kullanma konusunda ve bu yetkiden dolayı önemli ayrıcalıklara sahip olma konusunda daha haklı hissediyor. İkinci büyük fark ise liderlik/otorite’den kaynaklanıyor. “ Kadınlarla karşılaştırıldığında erkekler daha fazla iddiacılık ve gücü hak etme hakkı hissediyorlar. Fakat bu yaklaşımın sergilenmesinde iki cinsiyette aynı şekilde kibir veya bencillik gösteriyor,” diyor Grijalva.

1990-2013 arasında üniversite öğrencileri arasında yapılan çalışmada cinsiyet farkı ile narsisizm arasında bir ilişki bulunamamıştı.

Araştırma narsisizm benzeri kişisel farklılıkların , cinsiyet stereotipleri ve beklentileri nedeniyle zamanla kökleştiğini gösterdi.

“Bireylerin genç yaşta cinsiyet rollerini gözlemlemesi ve öğrenme eğilimi bazen toplumun beklentilerinden sapma gösterebiliyor. Özellikle kadınlar agresif veya otoriter oldukları için sert eleştiriler aldığından, kadınlar üzerinde erkeklerden daha fazla baskı oluşmasına neden oluyor ve bu nedenle narsistik davranışın baskılanmasına neden oluyor”, diyor Grijalva.

Gelecek araştırmalarda cinsiyet faktörünün sosyal,kültürel veya biyolojik faktörleri incelenebilir.

 Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150304104040.htm

Araştırma Referansı :

  1. Emily Grijalva, Daniel A. Newman, Louis Tay, M. Brent Donnellan, P. D. Harms, Richard W. Robins, Taiyi Yan. Gender differences in narcissism: A meta-analytic review.Psychological Bulletin, 2015; 141 (2): 261 DOI:1037/a0038231
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu