Sorting by

×
MekatronikYeni İcatlar

Duvarcı Robot 2 Günde Ev İnşa Edebiliyor

duvarcı robot

Robotlar gün geçtikçe daha akıllanarak hayatımızın her alanına giriyor. Avustralya’da mühendisler duvar ustasından 20 kat daha hızlı duvar ören, sadece iki günde ev inşa edebilen bir robot yaptı.  Hadrian adı verilen robot (İngiltere’deki Hadrian duvarından adını alan) saatte 1000 tuğla dizerek yılda 150 eve eşdeğer duvar örebiliyor. Tabi makinenin en büyük avantajı uyuma, yeme veya ara vermeye ihtiyaç duymaması. Böyle normal işçilere göre çok fazla avantaja sahip oluyor.
Hadrian’ın kalbinde 28 metrelik teleskopik bir kol var. Bir ekskavatöre monte edilen model, sonraki versiyonda kamyona oturtturularak taşınabilirlik kazandırılacak. Robot duvar ustası 3D CAD’den aldığı bilgilerle, tuğlaları yerleştirerek, harç veya yapıştırıcı sürerek bom başıyla basınçla birleştiriyor.
Bom kendi kendine saniyede 1000 oto düzeltme yaparak titreşim veya salınım girişimi engelliyor. Aslında bu proses 3D yazıcılarda kullanılan üretim prosesine benziyor. Bazı yatırım kesintilerinden sonra Hadrian’ı üreten Fastbrick Robotics gelecek yıl üretime geçmeyi planlıyor.

hadrian duvarcı robot
“Hadrian sayesinde bir evin tüm inşaatı 6 aya kadar inebiliyor. Yüksek doğrulukla mutfak, banyo ve çatı kirişleri paralel olarak üretilebilir. Böylece basitçe oturan parçalarla duvar örme tamamlanabilir,” diyor Fastbrick Robotics’den CEO Mike Pivac.
Pivac bu sayede güvenliğin geliştirilebileceğini, atık miktarını düşüreceğini ve emisyon miktarını azaltabileceğini düşünüyor. Ayrıca insanların işlerini kaybetmek yerine yeni işlere sahip olabileceklerini belirtiyor.
Avustralya’da tuğla işçiliğinde ortalama yaşın 50 olduğunu, genç insanların bu teknoloji sayesinde duvarcılığa özenebileceğini belirtiyor.

Kaynak : Liderlervadisi.com , Gizmag.com

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu