Sorting by

×
BiyolojiMühendislikYeni İcatlar

Bakterileri Kullanarak Kirli Suyu İçme Suyuna Çevirdiler

British Columbia Üniversitesi’nden bilim insanları bakterileri kullanarak, kirli suları içme suyuna çeviren bir sistem geliştirdi. Sistemin bu hafta içinde Kanada’nın ırak bölgelerinde test edilmesi bekleniyor.

Bu sistem fiber membran(zar) tankları ile kirleticileri(kir,organik parçacıklar, bakteri ve virüsler) yakalıyor ve tutarak suyu filtreliyor. Sonra yararlı bakterilerden oluşan bir biyofilm ikinci savunma hattı olarak devreye girerek, uyumlu bir şekilde çalışarak kalan kirletici maddeleri parçalıyor.

“Membran işlemi sayesinde kirleticilerin % 99,99’u temizleyerek, suyu içime uygun hale getirebiliyoruz,” diyor UBC’den  inşaat mühendisliğinden proje lideri Pierre Bérubé. Araştırma Kanada – Hindistan organizasyonu IC-IMPACTS tarafından resmi olarak destekleniyor.

Membranla su arıtma yeni bir keşif olmasa da, ekibin yaptığı modifikasyonlar sistemi oldukça verimli hale getiriyor.

“Sistemimiz yerçekiminin yardımıyla, kirleticileri kazıyarak kaldırıyor, aksi takdirde toplanarak membranı tıkayabilir. Bu oldukça az bakım gerektiren ve verimli bir sistem. Normal sistemler sürekli kimyasallar ve kompleks mekanik sistemler ile membranları temiz tutmaya çalışıyor. İşte bakteri biyo filmi bu yakalanan kirleticileri yiyerek tüketiyor. Sadece her 24 saatte bir kaç valf açılıyor ya da kapanıyor, böylece suyu kaldırıyor ve yerçekimi kazandırarak , sisteminin işini yapması sağlanıyor. Yani zaman ve paradan önemli miktarda kazanç sağlayarak sistemin ömrünü uzatıyoruz,” diyor Bérubé

Batı Vancouver’un pilot bölge seçilmesinin nedeni yakın olmasıdır. Fakat asıl hedef , temiz içme suyunun zor elde edildiği kommünitelerde benzer sistemler kurmak.

Bu sistem sayesinde daha ucuza kirli su arıtılarak şehirlere kazandırılabilir.

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2017/04/170404084433.htm

Araştırma Referansı :

  1. P.A. Oka, N. Khadem, P.R. Bérubé. Operation of passive membrane systems for drinking water treatment. Water Research, 2017; 115: 287 DOI: 10.1016/j.watres.2017.02.065
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Bakterileri Kullanarak Kirli Suyu İçme Suyuna Çevirdiler - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: Bakterileri Kullanarak Kirli Suyu İçme Suyuna Çevirdiler – GerçekBilim – Just for Technology

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu