Sorting by

×
Bilimsel GelişmeMühendislikTeknoloji HaberYeni İcatlar

Dünyanın İlk Manyetik Soğutan Buzdolabı Piyasaya Sürüldü

Enerji canavarı, gürültülü buzdolapları yakın bir gelecekte yerini manyetik buzdoplarına bırakabilir. Nerdeyse gazların sıkıştırılmasıyla soğuyan günümüz buzdolapları kadar eski olan bu fikir günümüzde ticari anlamda yer kazanamamıştır. Sonunda Cooltech Applications şirketi ticari kullanım için ilk manyetik soğutma sistemi (MRS) piyasaya sürdü.

Manyetokalorik etki prensibine dayanan sistem, özel bir materyali farklı bir manyetik alana maruz bırakarak onun sıcaklığını değiştirmesine dayanıyor. Manyetokalorik materyaller manyetizasyon ve demanyetizasyon döngüsüne sokularak, soğutucu olarak su pompalanıyor  ve buzdolabının içindeki ısı dışarıdaki havaya aktarılıyor.

Geleneksel buzdolaplarında kimyasallar kullanılarak, kompresör yardımıyla buzdolabı sütünüzün bozulmasını engelleyebilir. Fakat bu sistem enerji verimindeki son gelişmelere rağmen halen yüksek maliyet sahip, çünkü 24 saat çalışıyor ve çok elektrik yakıyor. Ayrıca gürültülü olabiliyorlar ve kullanılan gazlar genelde çevreye zarar veriyor.

Cooltech’e göre gaz kompresör sistemin sahip olmayan manyetik buzdolapları, normal bir buzdolabının yarısı kadar enerji harcıyor ve daha az gürültü ve titreşim çıkarıyor. Ayrıca daha az bakım gerektiriyor. Ayrıca soğutucu çevreye zarar veren gazlardan uzak duruyor. Tabi manyetik emisyonlar potansiyel olarak endişe yaratsa da, bu tip cihazlardaki manyetik alan buzdolabındaki tek bir magnetten bile az.

manyetik soğutucu tarihi
Manyetik soğutucunun geliştirme süreci

Manyetik soğutma fikri bir ilk değil fakat , normal kullanıma sunulan ilk cihaz budur. Önceki makineler normal buzdolapları kadar verimli değildi ve çok büyüktü.

Cooltech’in bu ilk ticari modeli 400 W soğutma gücüne sahip ve yiyecekleri 2 ila 5° C arası saklayabiliyor. İlk modeller camekanlı soğutucular, şarap soğutucuları ve tıbbi amaçlı olacak. Şimdiden 3  yerde test edilen buzdolaplarının endüstriyel 20 kW’lık modelleri halen geliştiriliyor.

Firma manyetik olarak soğutan ve ısıtan sistemler üzerinde çalışıyor.

Kaynak : http://www.gizmag.com/cooltech-commercial-magnetic-cooling/43874/

manyetik soğutma

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu