Bilimsel GelişmeKimyaTıp ve Sağlık

Çinli Araştırmacılar Favipiravir İlacının COVID-19’a Karşı Etkili Olduğunu Açıkladı

Çinli araştırmacılar Japon grip ilacı Avigan(favipiravir)‘ın novel koronavirüsün tedavisinde açıkça etkili olduğunu belirtti. Çin’de 340 hasta üzerinde yapılan denemenin sonuçları açıklandı.

Favipiravir ilacını alan hastaların , ilacı almayan hastalara göre hızlı bir şekilde iyileştiği ve daha iyi bir şekilde akciğer iyileşmesi gösterdiği belirtildi.

Favipiravir’in koronavirüsün vücuttaki replikasyonunu(kopyalamasını) bloke ettiğine inanılıyor. Japon Avigan ve Hong Kong’lu Sihuan Pharmaceutical, şirketi tarafından üretilen ilacın COVID-19 hastalarının iyileşmesine yardımcı olduğu ve yan etkisi olmadığı belirtiliyor. Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’nda yetkili Zhang Xinmin’in verdiği konferansta ilacın etkisi anlatıldı. Buna rağmen, diğer klinik denemelerde daha ciddi COVID-19 hastalarında favipiravirin yardımcı olamayacağı da belirtildi.

Shenzhen’de ilaç verilen hastaların 4 gün içinde coronavirüs sonuçlarının negatife döndüğü belirtildi. Yani teşhisten 4 gün sonra hastanın vücudunda virüse dair iz kalmıyor.

Favirapirle tedavi edilmeyen hastalarda ise iyileşme sürecinin 11 güne çıktığı belirtiliyor.

Favipiravir, Japon grip ilacı Avigan içindeki aktif maddenin ismidir. Tabi yine de Çinli hastalarda Avigan’ın doğrudan ilacının verilip verilmediği bilinmiyor. Bugün halen COVID-19 için bilinen bir tedavi yok. Daily Mail’ın raporuna göre çoğu insan hafif semptomlarla, hastalığı bir hafta içinde atlatıyor.

COVID-19 diğer ülkelerde hızla yayılıyor. Türkiye’de ölü sayısı 44’e çıkarken, vaka sayısı 1872’e ulaştı.(24.03.2020) İtalya’nın kayıpları Çin’in kayıplarını ikiye katlamış durumda. Mümkün olduğunca dışarı çıkmamaya  ve çıktığınızda da tedbirlerinizi almaya bakın.

Evinde Kal, Hayatta Kal.

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2020-03-chinese-flu-drug-effective-covid-.html

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8125513/Drug-used-treat-flu-Japan-clearly-effective-Chinese-officials-say.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Çinli Araştırmacılar Favipiravir İlacının COVID-19’a Karşı Etkili Olduğunu Açıkladı - Vonelon.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu