Sorting by

×
BilimMakalelerTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

Orta Kulakta İşitme Kaybı Engellenebilir

İletim tipi işitme kaybı yaşayan hastalar yeni implant sayesinde duyma yetilerini tekrardan kazanabilecekler. Charmers Teknoloji Üniversitesi tarafından yapılan eşsiz buluşun klinik çalışması yapıldı. Bir hasta üzerinde ilk kez 2012 Aralık ayında başarıyla uygulandı.

Göthenburg Sahlgrenska Üniversite Hastanesi işbirliği ile geliştirilen yeni implant, kulağın hemen arkasına cildin altına yerleştirilerek 6 cm’ den az yer kaplıyor ve kafatasına kendiliğinden yerleşiyor. Bu yeni teknikte ses dalgalarının iletimi kafatası sayesinde yapıldığından buna kemik iletimi deniliyor.

“Normalde ses iletiminin % 50’ si kemik iletimiyle gerçekleştiğinden duyulan ses doğal olarak algılanıyor. “ diyor Chalmers Sinyal ve Sistemler Bölümü’ den Profesör  Bo Håkansson.

Yeni implant , diğer kemik iletim cihazlarına göre titanyum vidayla saplanmadığından cilt enfeksiyonu riski içermiyor.Ayrıca bu sayede vidanın kayma olasılığı da ortadan kalkıyor.

İmplant yerleştirildikten sonra fonksiyonu kontrol edilerek ,6 hafta içinde yara iyileşiyor. Sonrasında ise ses işlemcisi açılıyor. Cihaz orta kulak ve dış kulak için geliştirilse de iç kulakta da işe yarayabileceği belirtiliyor.

Diğer implantlara göre 5 desibel daha yüksek verim sağlayacağı ve yüksek frekanslarda daha iyi ses kalitesi sağlayacağı belirtiliyor.

X-ray ve son işitme testlerinin bitmesiyle bir iki yıl içinde implant yaygınlaşabilir. İmplant üzerinde denemeler ve testler halen sürüyor.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2013/01/130114092515.htm

Daha Fazla Göster

Can Bahar Sezgin

Acil Tıp Doktoruyum. Gercekbilim sitesinde sizi tıpla ilgili gelişmelerden haberdar ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu