Sorting by

×
MekatronikMühendislikVideobilim

DARPA Robot Yarışması’nda Google Schaft Robotu Birinci Sıraya Yerleşti

DARPA afet bölgesinden kurtarma yarışmasında Google’ ın Schaft isimli robotu birinciliğe koşuyor. Cumartesi günü dünyanın çeşitli yerlerinden 16 robot ekibi DARPA Robot Yarışması’nda mücadele etmeye başladı. DARPA’ nın robot geliştirme projesindeki robotlar kendiliğinden felaket bölgelerinde kurtarma görevlerini yerine getirmeye çalışıyorlar.  20-21 Aralık tarihleri arasında Florida’ nın Homestead Miami Pisti’nde yapılmaya başlayan robot yarışmaları canlı olarak yayınlandı. Google’ ın Schaft humanoid robotu 27 puan alarak , felaket bölgesinde bir dizi görevi başarıyla bitirdi. Google’ ın Schaft robotunun birinci olduğu yarışmada farklı tiplerde humanoid(insansı) robotlar yarıştı.

Japonlar tarafından yapılan robot projesi Schaft, geçenlerde Google tarafından satın alınmıştı. Aslında o kadar fotojenik olmayan bu robot 1,48 boyunda ve kolları olan bir klimaya benziyor sanki. Fakat bu kadar şekilsiz bir olmasına rağmen en iyi performans da bu robottan geldi.  HRP-2 robotu temelinden yola çıkılarak yapılan robotta, bazı modifikasyonlar yapıldı. Daha güçlü aktüatör sistemleri, yürüme ve denge sistemleri ve de pilin yerine kondansatörle eklenen robot böylece daha güçlü oldu.

Bir beton paneli alet kullanarak ”kır, girişi engelleyen enkazı kaldır, yangın hortumunu bağlayarak vanayı aç, yakında tespit edilen sızıntıyı kesmek için vanayı kapat, kapıyı açıp binaya giriş yap, enkaz alanında araç kullan ve bir sanayi merdivenine tırman” gibi birçok farklı zorlu görevi tamamlayarak ciddi bir başarıya imza atan SCHAFT, 1480 mm boya ve 95 kg ağırlığa sahip. Kısa zaman önce Google tarafından kendi robot projeleri için satın alınan firma tarafından geliştirilen SCHAFT, insansı bir yapıya sahip ve bu sayede zorlu arazilerde yürüme, enkaz temizleme, araç kullanma ve merdiven çıkma gibi noktalarda oldukça başarılı sonuçlar ortaya koyabiliyor, dahili sensörleri sayesinde dengesini iyi bir şekilde kurabiliyor.

Business Insider’a göre DRC denemeleri kapsamında yarıştığı diğer robotlara oranla 10 kat daha güçlü olduğu belirtilen SCHAFT’ın yapabildiklerini aşağıda yer alan video yardımıyla izleyebilirsiniz.

Yarışmada mobilite, manipülasyon, yetenek, algı ve operatör kabiliyetini ölçen 8 ayrı fiziksel test uygulandı. Bu testlerin her biri 3 puan getiriyor.

2 günlük yarışmada sonuçlar ise;

 • Schaft: 27 puan
 • IHMC Robotics: 20 puan
 • Tartan Rescue CHIMP: 18 puan
 • MIT: 16 puan
 • RoboSimian: 14 puan
 • Traclabs: 11 puan
 • Wrecs: 11 puan
 • Trooper: 9 puan
 • THOR: 8 puan
 • Vigir: 8 puan
 • Kaist: 8 puan
 • HKU: 3 puan
 • DRC Hubo: 3 puan
 • Chiron: 0 puan
 • NASA-JSC Valkyrie: 0 puan
 • Mojovation: 0 puan

DARPA bu yarışma sayesinde felaket bölgelerinde kullanılabilecek robotların geliştirilmesine katkıda bulunulacak. 2011′ de Fukushima Nükleer felaketinde olduğu gibi insanların giremeyeceği bölgelere girecek bu robotlar sayesinde, insanlar  kurtarılabilecek. DARPA bu kurtarma robotlarının  afet bölgelerinde kullanılmasının büyük yarar sağlayacağını belirtiyor.

Bu yarışmada 8 robot finale kaldı ve 2 milyon dolarlık ödül için yarışmaya devam ediyor.

Kaynak : www.gizmag.com

Atlas Robotu için diğer haberimize bakabilirsiniz.

http://www.gercekbilim.com/atlas-robotu-insanlari-kurtaracak/

 

google schaft zafere koşuyor
Schaft merdiven çıkarken
KAIST
KAIST
google schaft-0
Google schaft
Chimp
Chimp yangın hortumunu takarken
drc-2013-33
NASA Valkyrie
kaist vana görevinde
Kaist vana görevinde

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu