Sorting by

×
AstronomiJeolojiMetalurjiMühendislikTeknolojiUzay-Zaman

NASA 10 Katrilyon Dolar Değerindeki Psyche Asteroit Görevine Onay Verdi

NASA uzun süredir ertelenen ve 985 milyon dolara mal olacak Psyche asteroit madenciliği görevini sonunda onayladı. Metal zengini Psyche asteroitinin 10 katrilyon dolar değerinde olabileceğini tahmin ediliyor. Yani tüm dünya ekonomisi olan 110 trilyon doların 90 katına geliyor.

Psyche görevi asteroit madenciliği açısından büyük etkileri olacak ve güneş sistemine ışık tutması bekleniyor. Mars’la Jüpiter arasında yer alan asteroit kuşağında bulunan bu uzay kayaları, Güneş Sistemi’nden kalan parçacıklar olduğundan gerçekten önemli bilgiler taşıyor. Ayrıca bu kuşaktaki mineral zenginliği Dünya’da kişi başına 100milyar dolar para demek.

Tabi ki özel şirketler de ticari asteroit madenciliğine girmek için yeni yollar arıyor. Psyche görevi, bilimsel motivasyon açısından büyük önem arz ediyor.

Psyche asteroiti boyut olarak 222 km çapında bir dev. Ama onu bu kadar önemli kılan boyutları değil, M Sınıfı bir asteroit olmasıdır. Yani bu asteroit metalik bir asteroit büyük kısmı demir ve nikelden oluşuyor. İşte, gezegen çekirdeğine benzediğinden, bilim insanlarının dikkatini çekiyor. Psyche göreviyle asteroitin ne kadarının metal, ne kadarının kaya olduğu görülebilecek.

Ne yazık ki, Ağustos 2022’de başlatılması planlanan görev, çok tanıdık bir yer sorunu nedeniyle ertelendi. NASA, uzay görevlerini mümkün kılmak için için; üniversiteler, yükleniciler, taşeronlar ve uzmanlar oluşan bir ağa sahip kompleks bir yapıdır. İşte bu karmaşıklık daha büyük bürokratik engellere takılabilir.

Psyche görevine gelirsek,  COVID-19 karantinaları, personel sorunları, iletişim sorunları ve yönetim eksiklikleri nedeniyle görev bugüne kadar baltalanmış olabilir.  Sorunlar daha iyi gözetim ve ekibin başarısını ölçmenin yeni yollarının uygulanması, rollerin netleştirilmesi ve doğru becerilere sahip doğru kişilerin uygun şekilde atandığından emin olunmasıyla giderildi.

Sonunda bağımsız bir inceleme kurulu görev açısından tatmin oldu ve Ekim ayında fırlatmanın gerçekleştirilmesine karar verildi. 5 yıl 10 ay sürecek görevde güneş enerjili ve elektrikli Hall iticilerini kullanan bir sistem kullanılacak. Uzay aracı Psyche’nin bileşimini, yerçekimini, yoğunluğunu ve iç yapısını inceleyeceği en az 26 ay boyunca cismin yörüngesine bulunacak.

NASA’nın Bilim Görevleri Müdürlüğü’nün yardımcı yöneticisi Nicola Fox; “Bağımsız inceleme kurulunun, JPL’nin kurulun orijinal raporunda belirtilen sorunları düzeltmedeki sıkı çalışmasına ilişkin son derece olumlu değerlendirmesinden memnunum. İşin bitmediğini biliyoruz. Projede ilerledikçe,  Psyche’yi ve JPL’nin portföyündeki diğer görevleri başarı için konumlandırmak amacıyla uygulanan bu değişikliklere öncelik verilmesini sağlamak için JPL ile birlikte çalışacağız,” diyor.

Kaynak: NASA

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu