AstronomiÜtopya

Güneş Sisteminde Plüton Ötesinde İki Cüce Gezegen Daha Olabilir

Credit: NASA/JPL-Caltech
Credit: NASA/JPL-Caltech

Son yapılan bilimsel hesaplamalar Plütonun ötesinde iyi gizlenmiş iki cüce gezegen olabileceğini gösteriyor. Bu gezegenlerin yerçekimsel etkisi nedeniyle Neptün’ün ötesindeki cisimlerin tuhaf dağılımı açıklanabilir. Madrid Complutense Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı sayısal hesaplamalar sonucunda ortaya çıkan bu hipotez ,onaylanırsa güneş sistemi modellerinde devrimsel değişiklikler yaşanabilir.

Astronomlar güneş sisteminde trans-Plütonyan gezegen olabileceği hakkında tartışsalar da henüz bir keşfi yapamadılar. Fakat Complutense Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı hesaplamalar sadece bir değil iki gezegenin trans-neptünyen nesnelerin(ETNO)  orbital davranışındaki sıra dışılığı araştırabilirler.

Burada en kabul gören teori ise Neptün’ün ötesinde bir yörüngede seyahat ediyorlar. Rastgele dağılan bu cisimler 150 AU büyüklüğünde bir eksen üzerinde yaklaşık   0 veya 180 derece civarında eğime sahip olmalı.

Bu bölgede ortalama 20 derece eğimde ve Perihelion -31°argümanında  150 AU ile 525 AU yarı majör eksende çok dağınık bir alanda bulunuyorlar.

“Bu nesnelerin alışılmadık orbital parametreleri bazı görünmez kuvvetlerin ETNO yörüngesel elementlerin dağılımını değiştirmesi, Neptün ve Plüton ötesinde bilinmeyen gezegenlerin olma olasılığının en muhtemel açıklama olabileceğini gösteriyor,” diyor UCM’den astrofizikçi Carlos de la Fuente Marcos. “Kesin rakam bilinmiyor, elimizdeki veriler kısıtlı, fakat hesaplamalarımız güneş sistemi sınırlarında en azında iki gezegen daha olmasının muhtemel olduğunu gösteriyor,” diye ekliyor.

Araştırmacılar ‘Kozai mekanizması” adı verilen ve yerçekimsel pertürbasyon ile alakalı olarak büyük cisimlerin diğer küçük cisimleri uzağa ittiğini gösterdiler. Bu referanstan yola çıkarak, Jüpiter etkisindeki 96P/Machholz1 kuyruklu yıldızı olayında bu mekanizmanın rol oynadığını düşünüyorlar.

 

Çözülecek İki Problem

Bu şaşırtıcı sonuçlara rağmen, veriler iki problem yarattı.Diğer taraftan önceki modellemeler Neptün’ün ötesindeki yörüngelerde başka bir gezegen olmadığını işaret etmesine karşı amaçsal hedeflere sahip.

Buna rağmen, ALMA radyo teleskopu HL Tauri yıldızında 100 AU uzağında gezegen oluşturan bir disk keşfedildi. Bu güneşimizden çok daha genç ve büyük olan bir gezegen olduğundan, gezegenin merkeziden birkaç yüz astronomik ünite uzağına kadar yıldızların olabileceğini öngörüyordu.

En son geçen sene Amerikalı araştırmacılar, güneş sisteminin hemen ötesinde 2012 VP113 adlı bir cüce gezegen keşfetmişti. Kaşifler bu yörüngenin bizimkinden 10 kata kadar daha büyük karanlık ve buzlu bir süper Dünya tarafından etkilenmiş olabileceğini düşünüyorlar.

ScienceDaily

Araştırma Referansları :

.

  1. de la Fuente Marcos, R. de la Fuente Marcos, S. J. Aarseth. Flipping minor bodies: what comet 96P/Machholz 1 can tell us about the orbital evolution of extreme trans-Neptunian objects and the production of near-Earth objects on retrograde orbitsMonthly Notices of the Royal Astronomical Society, 2014; 446 (2): 1867 DOI: 10.1093/mnras/stu2230
  2. de la Fuente Marcos, R. de la Fuente Marcos. Extreme trans-Neptunian objects and the Kozai mechanism: signalling the presence of trans-Plutonian planetsMonthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters, 2014; 443 (1): L59 DOI: 10.1093/mnrasl/slu084
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.