Bilimİlginç BilimPsikoloji

Daha Dindar Kişiler Alkol Alınca Daha Çok Şiddet Eğilimi Gösteriyor

alkol ve inançlı

Genelde yapılan araştırmalarda elde edilen bulgularda bilim insanları ve halkın beklentileri birbirine yakın çıkar. Bazen bu sonuçlar oldukça benzer çıksa da , bazen sonuçlar o kadar şaşırtıcı olabiliyor ki, şaşırırsınız. İşte Kentucky Üniversitesi Fen ve Sanat Koleji psikoloji bölümünden Profesör Peter R. Giancola ‘nın alkol tüketimi, dini inançlar ve şiddet arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırma yaptı. “Oldukça basite indirgersek, çoğu durumda daha dindar insanların alkol içtikten sonra çok daha agresif davranışlar sergilediğini söylebiliriz,’ diyor Prof. Giancola.

Araştırmacı dindarlığı bireyin kayıtsız şartsız ‘anlamı dinde araması ‘ prensibine bağlaması ilkesine dayandırıyor. Araştırmasının sadece bir başlangıç niteliğinde olduğunu ve daha fazla araştırma gerektirdiğini belirten, Giancola aslında alkol kaynaklı şiddete ilişkin risk faktörlerini yaratmaya çalışıyor.

520 sübjeyi (denek) kapsayan bu öncül çalışma 21 ila 35 yaş arası Lexington ve Merkez Kentucky bölgesini içeriyor. Her bireyin iman derecesi belirlendikten sonra sübjelere alkollü ve alkolsüz içecekler verildi.

Araştırmada normalde alkol kullanmayan dindar kimselerde şiddet eğiliminin düşeceği umuluyordu. Fakat, umulmadık bir şekilde, daha dindar kişilere alkol verildikçe, kişilerde şiddet eğilimi arttı.

Sezgilere aykırı olarak elde edilen veriler tekrarlanma gerektirse de, Prof. Giancola hayli dindar kişilerde alkol alımıyla ‘içlerindeki canavarın salındığını’ belirtiyor. Alkol alan dindar kişilerde  artan şiddet eğiliminin nedenleri halen tespit edilemedi.

Araştırma Amerika’da yapılsa da , verilerin oldukça sıra dışı çıkması garip. Acaba Türkiye’de böyle bir araştırma yapılsa sonuç ne olurdu?

Kaynak :Science Daily 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.