Sorting by

×
Alternatif EnerjiBilimDeneyselElektronikFizikMetalurjiMühendislikTeknoloji Haber

Çin’de Dünya’nın En Güçlü Stabil Manyetik Alanı Üretildi

Çin’den bilim insanları hibrit mıknatıs kullanarak, 45.22 Tesla ile Dünya’daki en güçlü manyetik alanı üretti. 45.22 Teslalık manyetik alan dünyanın manyetik alanından milyonlarca kat daha fazla manyetik alan anlamına geliyor.

Çin’de bulunan SHMFF(Sabit Yüksek Manyetik Alan Tesisi- Steady High Magnetic Field Facility) tesisinde 2016’dan beri kullanılan hibrit tasarımlı mıknatıs kullanıldı. Tasarımın merkezindeki süperiletken mıknatısın etrafına 3,2 cm aralıkla karşı koyan mıknatıs yerleştiriliyor. Böylece iki mıknatısın gücü birleşerek inanılmaz güçlü bir manyetik alan oluşturuyor.

12 Ağustos’ta hibrit mıknatıs 26,9 MW güç girişinde 45.22 T sabit manyetik alan üretti. Karşı koyan mıknatıs 34.22 T güç üretirken, süper iletken halka 11 T’de kaldı. İşte bu güçle, 1999 yılında ABD’de MagLab’ta üretilen 45 T’lik rekor kırılmış oldu.

SHMFF’nin direktörü Prof. Kuang Guangli, “Bu denli yüksek bir manyetik alana çıkmak için mıknatıs mimarisini ve malzemelerini geliştirdik. Ayrıca Bitter diskleri (merkezdeki mıknatısları) üretme prosesi optimize edildi.”

Yeni rekorun kırıldığı dev hibrit mıknatıs – credit: SHMFF Team

Bu yeni rekor özellikler sabit manyetik üretme alanında bir rekor olarak değerlendirilmelidir. 2019 ‘da benzer bir hibrit kurulumda 45.5 T güce kısa bir süre için ulaşılmıştı. 2018’de ise Japan ekibi kurulum patlamadan önce 40 mikrosaniyeliğine 1200 Tesla güce ulaşmıştı. Sistem stabil olmadığından bu denli bir manyetik alan gücüne çıkılmaya halen hazır değil.

Yeni manyetik alan tesisi çok daha pratik ve bilimsel deneyler için kullanıma hazır. Dünya çapında üniversiteler ve enstitüler bu teknolojiyi şimdiden kullanarak yeni araştırmalar ve buluşlar yapabilir.

Kaynak : https://newatlas.com/physics/worlds-strongest-steady-magnetic-field

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Emekli olmama az kaldığı için yeni hobiler edinmek adına biraz araştırma yaparken sitenize rastladım. Oldukça detaylı çalışmalarınız var. Bundan sonra sitenizi takip edeceğim. Elinize sağlık…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu