Sorting by

×
BilimGenelHaberlerUzay-Zaman

Curiosity Gezgini’ ninin Mars’ a İnişi 06.08.2012 Pazartesi 08:30′ da Gerçekleşecek

 

Bu zorlu inişe artık bir kaç saat kaldı. Curiosity uzay gezgini günümüze kadar Mars’ a gönderilen en büyük araç. Büyüklüğü neredeyse bir jip kadar. Üzerinde son teknoloji cihazlar barındıran araç 2,5 milyar dolara mal oldu.

Curiosity yaklaşık 12875 km/saat hızla Mars’ a yaklaşıyor. Normalde Mars- Dünya arasında 55,000,000 km mesafe var. Bu nedenle yolculuk 253 gün sürüyor.
Curiosity’ nin Mars’ a inişi oldukça çetin geçeceğe benziyor. Mars’ a iniş yaklaşık 7 dakika sürecek, eğer hesaplamalarda en ufak bir yanlış olursa Curiosity Mars’ a inemeyebilir. Curiosity’ nin Mars’ daki görevi çok önemli, Mars’ ta insanoğlunun üsler kurabilmesi hatta yerleşebilmesi için bütün koşulları  sahip olduğu son derece teknolojik cihazlar sayesinde araştıracak.  NASA’ da herkes Curiosity ‘ nin Mars’ a inişinin başarılı geçmesi için gece gündüz çalışmaya devam ediyor.

Umudumuz bu kadar emeğin boşa gitmemesidir.
http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/index.html Curiosity Geri Sayım ve İlgili Resimler için

Curiosity için diğer haberler

http://www.gercekbilim.com/mars-gezgini-curiosity-nin-kullandigi-10-son-teknoloji-cihaz/ Son Teknoloji Cihazlar İçin

http://www.gercekbilim.com/mars-yuzeyine-inis-7-dakikalik-teror/    Zorlu iniş videosu için

Canlı Yayın için http://www.nasa.gov/externalflash/mars/curiosity_news3.html

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu