Sorting by

×
Alternatif EnerjiBilimBiyolojiİklim DeğişimiKimyaMakaleler

Bilim İnsanları Metabolizması Değiştirilmiş E.Koli’den Benzin Üretmeyi Başardı

bilim adamları e.colinin yapısıyla oynayarak, benzin ürettirmeyi başardılar.
bilim adamları e.colinin yapısıyla oynayarak, benzin ürettirmeyi başardılar.
Bilim insanları  1 litre mikroorganizma besi yerinde metabolizması değiştirilmiş E.coli (Escherichia coli ) ile yağ asitlerinde 580 mg benzin üretmeyi başardı.

Onlarca yıldır tükettiğimiz fosil yakıtları gün geçtikçe azalıyor. Fakat petrol türevi yakıtları tüketimiz gün geçtikçe artıyor. Sadece benzin ,mazot değil, plastik veya kozmetik gibi pek çok petrol türevi ürün petrole ihtiyaç duyuyor.  Bunun yanında global ısınma ve çevre kirliliği de artık önlemez biçimde artış gösterdi. Petrolden üretilen benzin aslında hidrokarbon, katkı malzemeleri ve bazı harmanlama ajanlarının birleşiminden oluşan bir yakıt. Bu hidrokarbonlar ise alkanlar adı karbon ve hidrojen atomlarından oluşan moleküller. Benzinde bulunan düz zincirli alkanlar ise,  genelde 4 ile 12 karbon atomundan oluşuyor.

 

Daha öncesinde E.coli bakterisinden 13-17 karbonlu uzun zincirli alkanlar üretilerek dizel yakıt üretilse de, şimdiye kadar kısa zincirli alkanlardan benzin üretilmemişti. 29 Eylül’ de Kimya ve Biyomoleküler Mühendislik Bölümü’nden Prof. Sang Yup Lee tarafından Nature dergisinde yayınlanan “Kısa Zincirli Alkanların Mikrobiyal Üretimi- Microbial Production of Short-chain Alkanes”  adlı araştırmada kısa zincirlerin üretimi açıklandı.

Araştırma ekibi, yağ asitlerinin metabolizmasını değiştirerek, normal intracellular yağ asitlerinden daha kısa hale getirerek, kısa zincir alkanların yaratılması için eşsiz sentetik bir yol tasarladı. Bu sayede E.coli suşlarının benzin üretmesi için uygun bir platform sağlandı. Ayrıca bu platform suşları istenirse, modifiye edilerek diğer kısa zincir yağ esterlerini ve kısa zincir yağ alkollerini üretebiliyor. Araştırmada Koreli araştırmacılar uyguladıkları stratejileri açıkladılar. 1)Yağ asitleriyle ilişkili enzimleri perdeleyerek 2) Enzimleri işleyerek ve biyosentetik yollarla karbon akışını konsantre ederek kısa zincirli karbonlar oluşturmak 3) Kısa zincirli yağ asitlerini alkanlara çevirerek eşsiz bir sentetik yol ve kültür kondisyonlarını optimize etmek. Ayrıca araştırma ekibi, yağ esterleri ve alkollerin sentezlemek için alakalı enzimlerin aynı platforma üretilebileceğini de gösterdi.

Profesör Sang Yup Lee, ” Bu çalışma sürdürebilir benzin üretimi için sadece bir başlangıç niteliğinde.  Kısa zincir yağ asitleri ve türevlerini üretmek için düşük metabolik akıştan dolayı üretilen miktar halen çok düşük. Bu nedenle biyo-benzin verimini ve üretkenliğini artırmak için halen çalışıyoruz. Buna karşın ilk kez E.coli’ den biyo-benzin ürettiğimiz için rapordan memnunuz. Umuyoruz ki, gelecekte mikroorganizmaların metabolik mühendisliği sayesinde yakıt ve kimyasal üretmek için yenilenebilir kaynaklar yaratacağız” dedi.

Benzin fiyatları dünyada ve özellikle ülkemizde her geçen gün artarken, biyo-benzin biyo-dizel gibi çözümler yaratılmaya çalışılıyor. Umarız ülkemizde benzer çalışmalar artar ve ucuza benzin veya yakıt gereksinimini tamamlarız. Diğer yöntemlere göre daha çevreci olan bu yöntemler sayesinde belki global ısınma da durdurulabilir

 

 

http://www.sciencedaily.com/releases/2013/09/130929142737.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu