Sorting by

×
BilimFizikGenelHaberlerİlginç BilimKimyaTeknoloji Haber

Curiosity Gezgini İçin İlk Analiz Rotası Belirlendi, ChemCam Lazer Analizörü Hazır

Yeşil Bölge: İnişi Alanı Mavi Bölgeler: Glenelg, Sharp Dağı

Bilim adamları ve mühendisler Curiosity’ nin ilk hedefi belirlendi. Aynı zamanda 6 tekerli mobil  laboratuvar özelliği taşıyan Curiosity’ nin yeni görevi Glenelg adı verilen üç farklı arazinin kesişiminden oluşan bir bölge.

Gale kraterine mükemmel bir inişten sonra ilk hedefimiz tamı tamına biliyorduk. Mars toprağını analiz edecek cihazlarla donatılmış gezgin oldukça gelişmiş bir teknolojiye sahip. Mars kayalarını ve toprağını lazerle ışınlayacak özel lazer analizör ChemCam ise oldukça yüksek bir teknolojiye işaret ediyor. 18 Ağustos’ ta ilk analizini yapacağından , Mars ‘ ta yapılacak analiz bir ilk niteliğinde. Ayrıca dünya dışında şimdiye kadar kullanılmış en güçlü lazer olma niteliği taşıyor. ChemCam lazeri 14 milijul enerjiyi 10 sn’ de  30 kez ışınlayarak oldukça değişik bir yöntem kullanıyor.

 

ChemCam Ne işe Yarar?

ChemCam Analiz Lazeri: Belki de Curiosity’ nin en gelişmiş aracı budur, çünkü bu bir analiz lazeri. Bu lazer 1 mm’ e kadar küçük bölgelere işaretleyebiliyor. Mars’ ın topraklarına ve kayalarına tutulduğunda, o bölgeyi buharlaştırarak, plazma haline getiriyor jeolojik yapısını belirliyor. Ayrıca net görüntüler alabilmek için çevredeki tozları temizleyebiliyor ve bunu 8 metre uzaklığa kadar yapabilecek.
Cihazın yaptığı analizler sayesinde Mars’ ın yapısında insan sağlığı için olabilecek zararlı kimyasallar, topraktaki su veya buz anlaşabilecek.

Ayrıca Mars’ ta GPS (Dünyasal Konumlama Sistemi) gibi bir sistem mevcut olmadığından istenilen bölgeye ulaşmak oldukça zor, bu nedenle NASA’ da pek çok gezgin(rover) mühendisi adım adım yönlendirme yapıyor.

 

Kaynak: www.nasa.gov

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu