Alternatif Enerji

Türkiye’de Çöpten Elektrik Eldesi Artıyor

çöpten elektrik 

Türkiye elektrik üretiminde temiz enerjiye yönelmeye devam ediyor. Ortadoğu Grup, çöpten elektrik üretimine yönelik yatırımlarıyla bu alanda öne çıkanlar arasında. Grup, 2007’den bu yana işletmesini üstlendiği İSTAŞ’ın (İstanbul Çevre Koruma ve Atık Maddelerin Değerlendirme Sanayi ve Ticaret) Kemerburgaz Odayeri Atık Tesisi’yle birlikte 3 ünitede 266 bin konuta yetecek kadar elektrik üretiyor. Ortadoğu Grup İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür, “Tesisimiz dünyada 2’nci sırada. Türkiye’de 20 ilde bu tesislerden var. Tüm çöpler değerlendirildiğinde Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 5’ini karşılarız. Şu anda kurulu sistemle 1 milyon hanenin elektrik ihtiyacını giderebiliriz” dedi. Gür, dört tesisle en fazla üretim gerçekleştiren şirket olduklarını söyledi.

Gür, hayvansal atıklardan elde edilecek elektrik üretim potansiyelinin yıllık 5.5 milyar kWh, kentsel atıksu arıtma çamurlarındaki averajın ise 700 milyon kWh olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin bu alanda daha yolun çok başında olduğunu anlattı. Bu değerlere tarımsal elektrik üretimi de eklendiğinde biyoenerjide toplam yıllık 18 bin GWh’lik potansiyel bulunduğunu belirten Gür şöyle devam etti: “2015’te yaklaşık toplam enerji tüketiminin 260 bin GWh olmasını bekliyoruz. Bu toplam elektrik üretiminin yüzde 7’sini karşılar. Şu anda ülkemizdeki biyokütle santrallerinin toplam kurulu gücünün yaklaşık 300 MW olduğunu düşünürsek biyogaz ve biyoenerjide daha gidilecek çok uzun bir yol var.”

Kaynak : http://enerjienstitusu.com/2015/12/29/266-bin-haneye-copten-elektrik/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu