Sorting by

×
Alternatif EnerjiMühendislikYeni İcatlar

Elektrik Üreten Kaldırım Taşları Akıllanıyor

Birleşik Krallık’ta 2009’dan beri elektrik üreten kaldırım taşı yapan Pavegan firması, yeni nesil karolarda daha verimli ve adım bilgilerini kaydeden akıllı karolar yaptı. Pavegen firmasının ürettiği bu yeni karolar , basıldığında bir miktar hareket ederek, elektrik üretiyor. Başlıca insanları en çok gelip geçtiği yerlerde kullanılan bu karolar, Paris maratonu,  Brezilya ve Nijerya’daki futbol sahalarına döşenmişti.

Firma şimdi bu karoları geliştirerek elektrik üretiminin yanı  sıra, veri toplamayı da amaçlıyor. Yeni yapılan üçgen tasarımın hem enerji üretimini hem de veri yakalamayı kolaylaştıracağı belirtiliyor. Hatta yeni üretilen karolar eski karolara göre 200 kat daha fazla güç üretiyor. Pavegen her adımda 5 Watt’tan fazla enerji üretilebildiğini belirtiyor.

pavegen kaldırım

Karolar hem dayanıklı, kolay kuruluma sahip olarak tasarlanıyor . Hem iç, hem dış kullanım için uygun. Bu karolardan elde edilen güç , sayesinde ışıklandırma ve billboardlar gibi alanlarda kullanılabilir. Ayrıca bu karolar sayesinde yürünen yol aydınlanabilir. Ayrıca yürünen alana göre değişen yürüme desenlerinin zamana göre değişimi incelenebilir.

Ayrıca Pavegen  Tribal Planet  mobil uygulama şirketiyle işbirliği yaparak mobil uygulama geliştirdi. Bu uygulama sayesinde bireyler, attıkları her adımı güncel olarak görebilecek.

Pavegen yeni karoların fiyatlarının daha önceki üretimlerinden çok daha ucuza geleceğini hatta normal karoların fiyatına yakın olabileceğini açıklıyor. Yeni karoların döşenmesi İngiltere Londra’da Westfield alışveriş merkezi  ve ABD Washington DC’de Dupont Circle’da onaylandı.

kaldırım taşı

Kaynak : http://www.gizmag.com/pavegen-v3-data-tiles/43270/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Elektrik Üreten Kaldırım Taşları Akıllanıyor - Herşeyolog
  2. Merhaba,
    Elektrik üreten kaldırım taşlarıyla ilgili daha detaylı teknik bilgi ( yaklaşık maliyet, uygulama aşamaları vb.) edinebilmemiz mümkün mü acaba?
    Teşekkürler
    İyi çalışmalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu