Sorting by

×
Alternatif EnerjiBilimsel GelişmeYeni İcatlar

IBM SÜPER BİLGİSAYARLARDAKİ SOĞUTMA SİSTEMLERİYLE GÜNEŞ ENERJİSİNDEN % 80 VERİM ELDE EDECEK

Güneş enerjisinin oldukça temiz ve bol bulunan bir enerji türü olduğunu biliyoruz, fakat güneş bildiğimizden çok daha verimli aslında. Güneş enerjisinden elektrik üretmek bir yana, içilebilir su da elde edilebiliyor. Fakat neden bu iki sistemi tek bir sistem birleştirmeyelim ki? İşte IBM ve iştirakçileri,  normalde Yüksek Konsantrasyonlu Fotovoltaik Termal Sistemi (High Concentration Photovoltaic Thermal -HCPVT) adı verilen süper bilgisayarları soğutmak için kullanılan  soğutma sistemini güneşten daha çok verim elde etmek için kullanacak.

Mevcut prototipte aynalardan oluşan dev parabolik çanak, güneşin olduğu yöne dönerek mevcut verimi arttırıyor. Çanağa güneş ışığı geldiğinde yüzlerce üç bağlantılı foto voltaik çiplere odaklanarak, mikrokanallı- sıvı soğutucu alıcılara iletiliyor. 1*1 cm boyutundaki her çip güneşli bir günde  8 saat içinde 200-250 vat güç üretiyor. Bu yaklaşık % 30 verim demek.

Normalde diğer konsantre sistemlere benzese de özel soğutma sistemi bu güneş enerjisi santralini diğer sistemlerden ayırıyor. IBM adaptasyonlu soğutma sistemi Aquasar ve SuperMUC tarafından geliştirildi. Fotovoltaiklere devamlı su  pompalanarak, her çip birbirinden sadece birkaç mikrometre aralıkla yerleştirildi.

IBM bu sistemin hava soğutmaya göre 10 kat daha etkili olduğunu belirtiyor. Böylece sıcaklık sabit kalarak, çiplerin erimesi engelleniyor. Soğutucu sistem güneş ışınlarını 2000 kata kadar yoğunluğunu arttırıyor. IBM 5000 kat yoğunluğa kadar, güneş ışınına sistemin dayanabileceğini belirtiyor.

http://youtu.be/J_zzE8xMdZc

Normalde bu süper bilgisayarlarda ısıyı absorblayan sıvı soğutucular binaların ısıtma sistemlerini desteklemek için kullanılıyordu. Fakat yeni sistemde (HCPVT)  ısınan su desalinasyon sistemine gönderiliyor ve bu su buharlaştırılarak tuzdan arındırılıyor. Böylece alıcının metrekaresi başına dünde 30-40 litre su buharlaştırılabiliyor. Alternatif açıdan adsorpsiyon soğutucusuna yollanarak, yakın bir bölgede klima görevi de görebiliyor.

Böylece elektrik ve termal açıdan dönüşüm sayesinde HCPVT sisteminin % 80’ e kadar  verim sağlayabileceği belirtiliyor.

Bu sistemin diğer bir avantajı ise, diğer güneş enerjisi sistemlerine göre daha ucuz ve daha verimli çalışması.

Bilim adamları sistemin metrekaresinin 250 dolara mal olacağını ve kilowatt başına 0,10 doların altında enerji üreteceğini belirtiyor. IBM bu sistemin kömür termik santraliyle aynı ya da daha ucuz enerji üretmeye yarayacağını belirtiyor.

 

Prototip IBM ‘ in Zürich laboratuvarında denenmeye başladı. Bilim adamları daha büyük sistemler inşa ederek, daha uzak bölgelere yerleştirmek istiyor.

Kaynak : http://www.gizmag.com/ibm-solar-collector-reaches-80-percent-efficiency/27256/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu