Sorting by

×
Alternatif EnerjiDeneyselElektronikTeknoloji HaberYeni İcatlar

Hem Işık,Hem de Gölgeden Elektrik Üreten Jeneratör İcat Edildi

Normal fotovoltaik güneş panelleri gölgede kaldığında yeterli elektrik üretmeyebilir. Singapur National Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından geliştirilen yeni bir cihaz; hem gölge, hem de ışığı kullanarak aynı güneş panelleri gibi elektrik üretebiliyor.

Gölge etkili enerji üreteci(shadow-effect energy generator-SEG) adı verilen bu cihaz, esnek şeffaf bir plastik üzerine konumlanmış 4 hücreden oluşuyor. Bu hücrelerin her birinde silikon plaka üzerine konumlanmış ince altın film tabaka bulunuyor. Hem de bu hücreler, silisyum güneş pillerine kıyasla daha ucuza üretebilir.

Gölge etkili enerji üreteci tümüyle gölgede ya da güneşte kalınca pek elektrik üretemiyor. Buna rağmen bir kısmı güneş ışığı, bir kısmı gölgede kalınca, bu iki alan arasında önemli bir potansiyel farkı yani voltaj oluşuyor. Yani cihaz gölge-güneş ortamında daha verimli çalışıyor.

Laboratuvarda yapılan testlerde kısmi gölge ve oda ışığında SEG ile dijital saat gibi küçük cihazlar çalıştırılabildi. Cihaz en iyi performansını yarı gölge-yarı ışıkta kaldığında sergilerken, elde edilen verimin aynı koşullardaki fotovoltaiklerden iki kat fazla olduğu belirtiliyor.

SEG ile daha az aydınlanan yerlerde cihazları çalıştırmaktan ziyade, gölgeye hareket eden cisimler için hareket sensörleri elde edilebilir. Çünkü bu durumda tespit edilebilir bir elektrik akımı üretiliyor.  

Elde edilen bu sonuçlardan sonra bilim insanları, kullanılan altını daha ucuz bir malzemeyle değiştirmeyi planlıyor. Böylece maliyet daha da düşecek.

Prof. Andrew Wee ve Yrd. Tan Swee Ching liderliğindeki araştırma, ve kısa süre önce Energy & Environmental Science. dergisinde yayınlandı .

Kaynak : National University of Singapore

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Hem Işık, Hem de Gölgeden Elektrik Üreten Jeneratör İcat Edildi - Katip

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu