Teknoloji HaberYeni İcatlar

Çocuklar İçin Boğulma Önleyici iPhone Alarmı iSwimband

iswimband-4

 

iswimband-2

Çocuklar gözünüzün önünde iki dakikada boğulabilir. Ufak bir dalgınlık her şeye neden olabiliyor. iSwimband adı verilen giyilebilir sensör sayesinde çocuğunuzun suyun altında tehlikeli süre geçirmeye başlarsa iOS cihazlarınızda bir tehlike alarmı çalıyor. Aquatic Safety Concepts,  iSwimband adı verdiği sensörü bu sene CES teknoloji fuarında tanıtmıştı. Artık üretime geçen firma duyarlı ebeveynler için ürettiği ürettiği bu boğulma sensörü sayesinde çocukların boğulmasını engelleyebileceğini düşünüyor. Connecticut eyaletinde 9 yaşında bir çocuğun trajik ölümü nedeniyle aynı yerde yaşayan 3 baba bu tarzdan bir olayın tekrar yaşanmasını engellemek için böyle bir cihaz keşfetti.

8 yıl içinde pek çok farklı uzman,teknolog,tasarımcı ve mühendis çalışarak boğulma önleyici ve tespit edici bir sistem geliştirdi. Tümüyle suda güvenlik sağlamasa da , her saniyenin kritik olduğu anlarda gerçekten yararlı olabilir. SealBand benzeri iSwimband da kafaya veya bileğe takılan bir sensör yardımıyla su altında kalınan süreyi ölçüyor. Eğer limit geçilirse , cihaz 30 metre uzağa bluetooth ile iPhone, iPad gibi cihazlara sinyal yollayarak alarm veriyor.  8 farklı banda kadar farklı isimler ve tercihlere göre uygulamadan takip sağlayabiliyor. Ayrıca kullanıcıya göre değişen limitler belirlenebiliyor.

Kafa bandında 100 saatlik kullanım boyunca yetebilecek bir değiştirilemez pil var. Bu uygulama iOS 7 için tasarlansa da şirket eski versiyonlar ve Android için de bir versiyon üreteceklerini belirtiyor. iSwimbands yurtdışında 99 dolara satışa sunuldu . Sette bir bilek, bir kafa bandı ve birrde evcil hayvanlar veya cebe koymak için sensör var.

iswimband-3

http://www.gizmag.com/iswimband-drowning-alert/32781/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.