Sorting by

×
Uzay-Zaman

Çin’e 2 Aralık’ ta Ay’a Yutu Gezginini Yolladı

Çin yakında göndereceği uzay aracıyla Ay’ın yüzeyine araç indiren üçüncü ülke olmaya hazırlanıyor. Çin’ de oylamayla ismi Yutu seçilen (Jade Rabbit ya da tavşan )  ay aracının ismi 190,000 farklı isimden seçildi. 1 Aralık’ ta gönderilecek ay aracın isminin bir tavşan olarak seçilmesi aslında bir tesadüf değil. Çünkü bu gezgin Chang’e-3 ismi verilen ay uydusuyla yollanacak. Çin inanışına göre Chang’e yanlışlıkla ölümsüzlük hapını yutan bir tanrıça ve Ay’ a yanında sadece bir tavşanla gidiyor.

Çin 2 Aralık’ ta Chang’e-3 roketini Ay’ a yolladı.

“Yutu iyilik, saflık ve beceri sembolü aslında. Bu nedenle ay gezginine bu ismin verilmesi hem dış görünüm hem de ifade açısından belirleyici bir unsur. Yutu aslında Çin’in uzayı barışçıl kullanımını simgeliyor, “diyor Çin ay programından  baş kumandan  Li Benzheng .

Chang’e-1 ve  Chang’e-2 sadece Ay’ ın yörüngesine yollanırken, Chang’e-3  Ay’ a yumuşak bir iniş planlıyor. Chang’e ve Yutu ‘ nun Ay’ da Gökkuşağı Denizi adı verilen bölgeye 14 Aralık gibi ulaşması planlanıyor. Gezgin Ay’ a indikten sonra 3 ay boyunca Ay’da kaynak arayacak.

Çin uzay programını hızlı bir şekilde geliştirerek, Ay’a insan göndermeyi ve Ay’ da kendi uzay istasyonunu kurmayı planlıyor. Buna rağmen Çinli otoriteler yeni uzay yarışı  başlatmayı planlamadıklarını belirtiyorlar.

Apollo 11 mürettabatı da 1969’ da Ay’ a inmişti. Mürettebattan astronot Michael Collins, “ Biz bu tavşan kızı dikkatlice takip edeceğiz,”  diyor .

Çin bu teknolojik atılımı için ne kadar barışçıl gözükse de Çin’in gerçekte saçma sapan politikalarla ve ırkçı davranışlar da sergilediğini biliyoruz. Çin’in Uygur Türkleri’ ne yaptığı zulümü her şekilde kınıyoruz.

Kaynak : http://www.theverge.com/2013/11/29/5158790/china-will-send-a-rabbit-rover-to-the-moon-this-weekend

çin aya iniyor

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu