Sorting by

×
BiyolojiGenetikTeknoloji HaberÜtopyaVeterinerlik

Dünya’nın En Büyük Klon Fabrikası Çin’de Üretime Geçiyor

klonlama2 - Kopya

Arkasında Çinli bilim adamının olduğu dünyanın en büyük klonlama fabrikasının insan klonlayacak kadar gelişmiş bir teknolojiye sahip olduğu fakat, halkın tepkisinden korktukları için şimdilik fikirlerini kendilerine saklıyorlar. Boyalife Group ve ortakları tarafından kuzey Çin limanı Tianjin’de kurulan dev klon fabrikası önümüzdeki 7 aya üretime geçerek, 2020’ye kadar 1 milyon inek klonlamayı hedefliyor.

Şirketin baş yöneticisi Xu Xiaochun’a göre sığırlar sadece başlangıç. Fabrika hattında yarış atları, evcil hayvanlar ve özel polis köpeklerinin klonlanması da planlanıyor. Boyalife şimdiden Güney Koreli partneri Sooam ve Çin Bilimler Akademisi ile çalışarak hastalık araştırmaları için primat klonlama kapasitesinin geliştirilmesi için çalışmalara başladı.

Aslında maymunlarla insanlar arasında kısa bir biyolojik adım olmasına rağmen,  potansiyel olarak moral ve etik çelişkileri arttırdığı söyleniyor.

“Teknoloji şimdiden hazır. Eğer buna izin verilirse Boyalife başka bir firmanın bu işi daha iyi yapabileceğini düşünmüyorum,” diyor Xu Xiaochun.

Yine de firma insan klonlamada çok da istekli değil, çünkü muhtemel yan etkilerden dolayı çekinceleri var.

Fakat sosyal değerler gün geçtikçe değişiyor diyerek, homoseksüelliğe ilişkin bakışların değiştiğini ve insanlar üreme için farklı seçenekleri olabileceğini belirtiyor.

“Maalesef bugün çocuk sahibi olmanın tek yolu yarısı anneden,yarısı babadan geldiği yöntemlerdir. Belki gelecek bir yerine, seçeneğiniz olacaktır. Ya da gelecekte %100 baba ya da % 100 anneden gelen genler kullanılabilir. Bu seçime bağlı kalacaktır,” diyor Xu Xiaochun.

Xu Xiaochun 44 yaşında , Kanada ve ABD’de üniversiteye gitti ve ABD ilaç devi Pfizer için ilaç geliştirmede çalıştı.

klon köpekler

Klon Köpek Snuppy

Biyoçeşitlilik açısından klonlama ele alınırsa, Tianjin tesisi 5 milyon civarında sıvı azotta dondurulmuş hücre korunabiliyor. Buna dünyada soyu tükenmekte olan türler de dahil. Boyalife’ın Güney Koreli partneri Sooam şimdiden Sibirya’da bulunan tüylü mamutları hayata geçirmek için hücre klonlama üzerina çalışıyor. Mamutların neslinin  3700 yıl önce tükendiği düşünülüyor.

Sooam kullanıcılara 100,000 dolara ölü köpeklerini yeniden yaratmayı da sağlayabilir.

Sooam kurucusu Hwang Woo-Suk ülkesinde kahraman gibi anılmaktaydı, ta ki on yıl öncesinde dünyaya ilk insan embriyosunu klonlayacağını duyurduğundan beri . Hwang 2005’de Snuppy adından dünyanın ilk klon köpeğini yarattığında, üniversitedeki statüsünü kaybetti, iki büyük makalesi geri çekildi ve biyoetik ihlali nedeniyle araştırma fonları kesildi.

Bu yılın başında Güney Kore gazetesi Dong-A Ilbo firmasının Çin’de bir firmayla işbirliği yapmak istediğini, çünkü kore biyoetik kanunun insan yumurta hücrelerinin kullanımını yasaklıyor.

klonlama

Tuhaf Deneyler

Xu dünyanın ilk klon sığır eti tedarikçisi olmayı hedefleyerek, genetik açıdan süper sığırcılığı hedefliyor. Kasaplara daha az kesimle daha çok üretim hedeflediğini, Çin’in orta kesiminin ihtiyaçlarını karşılayacağını belirtiyor.

GDO’ya kıyasla klonlama daha farklı  ama genetik değişim uygulanan hayvanlarda ürünün saflığı arttırılabilir.

“Süpermarketteki her şey parlak, aynı ambalajlar içinde iyi görünüyor. Fakat hayvanlar için aynısını yapamamaktaydık. Fakat klon fabrikası ise bunu nasıl yapabileceğimizi seçeceğiz.“Bunun bir gıda olduğunu unutmamalıyız. Biz bunu eş, stabil ve yüksek kaliteli üretmek istiyoruz,” diyor Xu.

ABD’de FDA tarafından klon sığır etinin insan tüketimine uygun olup olmadığına dair itilaflar olsa da, Avrupa parlimentosunda klon etlerin ve üretimlerin besin zincirine katılması için destek var. İngiltere’de ise Gıda ve Tarım Organizasyonu bu konuyu halen gözden geçiriyor.

“Bu konuda yapılacak regülasyonlar oldukça sıkı olması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca klonlama engellenirse, kara borsaya düşmesinin de muhtemel olduğu belirtiliyor.

Gelecekte bizi tuhaf canlılar bekliyor olabilir…

Kaynak : phys.org

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu