Sorting by

×
BiyolojiTıp ve Sağlık

ÇİKOLATA BEYİNDE UYUŞTURUCU ETKİSİ GÖSTEREBİLİYOR

Hepimiz markette yanyana dizilmiş yüzlerce çeşit çikolatayı gördüğümüzde heyecanlanmışızdır. Hele bir de o çikolatayı ağzımıza atıp, onu ağzımızda eritirken büyük haz duymuşuzdur. Bazense dayanamayarak bütün paketi yeriz ne kadar pişman olsakta .  İşte yeni araştırma çikolataya neden dayanamadığımızı açıklıyor.

Araştırmacıların kobaylar üzerinde yaptığı yeni araştırmayla,  çikolatanın neden bu kadar dayanılmaz olduğuna dair yeni kanıtlar bulundu.Israrla çok tatlı ve yağlı besinler alınmasıyla, beyinin beklenmedik bir bölümünde doğal olarak opiyum benzeri bir kimyasal üretiliyor.

“ Bunun anlamı ise beyindeki sistem düşünüldüğünden daha kapsamlı bir sistemve aşırı tüketimi ödüllendirmek istiyor. Bu da bugün yaşanılan aşırı tüketim probleminin nedenlerinden biri olabilir.” diyor Michigan Üniversitesi’ nden Alexandra DiFeliceantonio.

DiFeliceantonio’ nun ekibi kobaylara ilaç vererek  beyinin neostriatum  bölgesinde yapay bir artış sağladılar. Kobaylar M&M drajeli çikolatalarından normalde yiyebileceklerinden iki kat fazla yediler.Ayrıca araştırmacılar beynin aynı bölgesinde enkefalin ismi verilen uyuşturucu benzeri bir kimyasal üretildiğini ve kobaylar çikolatalı drajeleri yemeye başladıklarında  bu maddenin beyinin yine aynı bölgesinde artışa neden olduğunu belirlediler.

Enkefalin veya farklı bir uyuşturucunun sadece kobayları daha fazla yemeye sevk etmedikleri ayrıca, beyindeki diğer kimyasalları da yükselerek, yeme isteğini arttığını belirtiyor.

Neostratumun şaşırtıcı bağlantısının ortaya çıktığı araştırmada, beyinin normalde bu bölgesinin sadece hareketten sorumlu olduğunun sanıldığının da altı çiziliyor. Kobaylar üzerinde yapılan testlerin, insanların tıka basa yeme eğilimleri hakkında daha fazla bilgi verebileceği belirtiliyor.

“ Beyinin bu bölgesinin aktifliği ile obezlerin yemekleri sanki uyuşturucu bağımlısı gibi görmeleriyle alakalı olabileceğini aklımıza getiriyor. Aslında enkefalin ile ilgili bulduklarımız  nörotransmitterlerin bazı formların insanları aşırı tüketime ve bağımlılığa sürükleyebileceğini gösteriyor.” diyor  DiFeliceantonio.

Araştırmacılar bugün hepimizde bağımlılık yapan bir fenomeni açıklayarak, daha fazla kontrol sağlamayı umut ediyor : çok sevdiğimiz bir restoranın önünden geçerken neden aniden durmak istediğimizde beynimizde neler olduğuna dair.

 

Jurnal Referans : 

  1. Alexandra G. DiFeliceantonio, Omar S. Mabrouk, Robert T. Kennedy, Kent C. Berridge. Enkephalin Surges in Dorsal Neostriatum as a Signal to EatCurrent Biology, 2012; DOI: 10.1016/j.cub.2012.08.014

http://www.sciencedaily.com/releases/2012/09/120920135605.htm

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu