ElektronikTeknoloji HaberTıp ve SağlıkVideobilim

Biyonik Göz Sayesinde Görme Engelli Adam Yeniden Görmeye Başladı

biyonik göz

55 yaşındaki Roger Pontz tümüyle kör olduğu halde biyonik göz sayesinde yıllar sonra ilk kez yeniden görmeye başladı. Çocukken dejeneratif bir göz hastalığına yakalanan Pontz biyonik göz sayesinde yıllar sonra ilk yavaş yavaş görüşünü kazanmaya başladı. Second Sight medikal şirketinin geliştirdiği görsel protez sayesinde yeniden görmeye başlayan adam gerçekten bunun bir mucize olduğunu düşünüyor. Biyonik göz, sayesinde hasarlı gözler ışığı yeniden görüntüye çevirebiliyor. Retinanın üstüne yerleştirilen elektronik implantlar, gözlük, kamera ve video işleme ünitesiyle birlikte çalışarak görüşü sağlıyor. Kamera tarafından alınan görüntüden gelen sinyal dönüştürülerek, retinada kalan sağlam hücrelere aktarılarak, optik sinir boyunca ilerliyor ve sonunda gözün tekrar görmesini sağlıyor.

Pontz biyonik göz için; ‘ Bu gerçekten muhteşem, heyecan verici… Her geçen gün yeni bir şeyler görüyorum,” diyor.

Pontz yapay retina nakledilen dört Amerikandan biri. Sistem en son geçen sene FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) onayından geçti. Özellikle Avrupa son birkaç yıldır yapılan biyonik göz prosedürlerinin başarısı sayesinde Amerika’ da Michigan Üniversitesi dahil 20 merkezde bu yüksek teknolojili aletin kullanılacağı umuluyor. Michigan Üniversitesi Pontz’ dan sonra hasta kabul etmeye başladı.

Pontz biyonik göz sayesinde kedisini, torununu ve karısı Terri’yi görebiliyor. Terri kocasını üniversiteye kontroller için 300 km uzağa arabayla götürmek zorunda kalsa da bu uzun yolculuk onu oldukça mutlu ediyor.

“Yeniden görmek neye değer ? Bu herşeye değer.”

Kaynak : http://www.pbs.org/newshour/rundown/bionic-eye-allows-michigan-man-see/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.